Hyundai Ioniq 9 vs Polestar 3
Polestar 3 fører 8 til 3
Største forskelle: Effekt — Hyundai Ioniq 9 218 hk, Polestar 3 544 hk · 0–100 km/t — Hyundai Ioniq 9 9,4 s, Polestar 3 4,7 s · DC-opladning — Hyundai Ioniq 9 233 kW, Polestar 3 350 kW.
Hyundai Ioniq 9
Hyundai Ioniq 9 er en elektrisk SUV i segmentet E, der tilbyder en bagagerumskapacitet på 338 liter og tre forskellige motorvarianter med en effekt fra 218 hestekræfter til 428 hestekræfter.
Polestar 3
Polestar 3 er en stor SUV i E-segmentet i tre varianter: WLTP-rækkevidde fra 601 til 647 km, effekt fra 333 til 680 hk.
Profil mod markedet: Hyundai Ioniq 9 vs Polestar 3
Hyundai Ioniq 9Long Range RWD
Polestar 3Dual Motor
Hyundai Ioniq 9 eller Polestar 3 — hvem vinder hvor
Polestar 3 fører 8 til 3
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmPolestar 3 +27 km
- Batteri kWhHyundai Ioniq 9 +4,3 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmHyundai Ioniq 9 −1,7 kWh/100 km
- Effekt hkPolestar 3 +326 hk
- 0–100 km/t ↓ sPolestar 3 −4,7 s
- Topfart km/hPolestar 3 +40 km/h
- DC-opladning kWPolestar 3 +117 kW
- AC-opladning kWPolestar 3 +0,5 kW
- Opladning ↓ minPolestar 3 −2 min
- Vægt ↓ kgHyundai Ioniq 9 −20 kg
- Bagagerum lPolestar 3 +146 l
Tekniske data: Hyundai Ioniq 9 vs Polestar 3
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Hyundai Ioniq 9Long Range RWD | Polestar 3Dual Motor | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 620 km | 647 km | Polestar +27 km |
| Batteri | 110,3 kWh | 106 kWh | Hyundai +4,3 kWh |
| Forbrug ↓ | 17,3 kWh/100 km | 19 kWh/100 km | Hyundai −1,7 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 233 kW | 350 kW | Polestar +117 kW |
| AC-opladning | 10,5 kW | 11 kW | Polestar +0,5 kW |
| Opladning 10–80% ↓ | 24 min | 22 min | Polestar −2 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 18,1 km/min | 20,6 km/min | Polestar +2,5 km/min |
| Spænding | 800 V | 800 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 218 hk | 544 hk | Polestar +326 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 9,4 s | 4,7 s | Polestar −4,7 s |
| Topfart | 190 km/h | 230 km/h | Polestar +40 km/h |
| Træk | RWD | AWD | anden type |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2470 kg | 2490 kg | Hyundai −20 kg |
| Bagagerum | 338 l | 484 l | Polestar +146 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Nej | kun Hyundai |
| Længde | 5060 mm | 4900 mm | Hyundai +160 mm |
| Bredde | 1980 mm | — | — |
| Højde | 1790 mm | 1622 mm | Hyundai +168 mm |
| Akseafstand | 3130 mm | 2985 mm | Hyundai +145 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Hyundai Ioniq 9
Polestar 3
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Hyundai Ioniq 9
Polestar 3
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment E
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Hyundai Ioniq 9 eller Polestar 3?
Polestar 3 kører længere: 647 km WLTP mod 620 km for Hyundai Ioniq 9. Det er en forskel på 27 km.
Hvorfor har Hyundai Ioniq 9 et større batteri, men kortere rækkevidde end Polestar 3?
Hyundai Ioniq 9 har 110,3 kWh og kører 620 km, mens Polestar 3 med sit batteri på 106 kWh kører 647 km. Energiforbruget afgør det: 17,3 mod 19 kWh/100 km.
Hvordan adskiller drivlinjerne på Hyundai Ioniq 9 og Polestar 3 sig?
Hyundai Ioniq 9 har RWD og 218 hk. Polestar 3 har AWD og 544 hk.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Hyundai Ioniq 9 — dens batteri på 110,3 kWh fungerer som strømkilde. Polestar 3 med 106 kWh tilbyder ikke dette.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.



