Ford Puma Gen-E vs Volkswagen ID. Cross
Volkswagen ID. Cross fører 6 til 3
Største forskelle: Effekt — Ford Puma Gen-E 168 hk, Volkswagen ID. Cross 211 hk · 0–100 km/t — Ford Puma Gen-E 8 s, Volkswagen ID. Cross 7,1 s · Batteri — Ford Puma Gen-E 46,8 kWh, Volkswagen ID. Cross 52 kWh.
Ford Puma Gen-E
Ford Puma Gen-E er en elektrisk crossover i B-segmentet, der tilbyder en rækkevidde på 419 kilometer og accelererer fra 0 til 100 km/t på 8 sekunder.
Volkswagen ID. Cross
Volkswagen ID. Cross er en lille SUV til byen i B-segmentet, i årgang 2026 i tre varianter: WLTP-rækkevidde fra 316 til 427 km, effekt fra 116 til 211 hk.
Profil mod markedet: Ford Puma Gen-E vs Volkswagen ID. Cross
Ford Puma Gen-EElectric
Volkswagen ID. Cross52 kWh 155 kW
Ford Puma Gen-E eller Volkswagen ID. Cross — hvem vinder hvor
Volkswagen ID. Cross fører 6 til 3
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmVolkswagen ID. Cross +8 km
- Batteri kWhVolkswagen ID. Cross +5,2 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmFord Puma Gen-E −1,3 kWh/100 km
- Effekt hkVolkswagen ID. Cross +43 hk
- 0–100 km/t ↓ sVolkswagen ID. Cross −0,9 s
- Topfart km/hIngen forskel
- DC-opladning kWVolkswagen ID. Cross +5 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Opladning ↓ minVolkswagen ID. Cross −2 min
- Vægt ↓ kgFord Puma Gen-E −60 kg
- Bagagerum lFord Puma Gen-E +48 l
Tekniske data: Ford Puma Gen-E vs Volkswagen ID. Cross
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Ford Puma Gen-EElectric | Volkswagen ID. Cross52 kWh 155 kW | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 419 km | 427 km | Volkswagen +8 km |
| Batteri | 46,8 kWh | 52 kWh | Volkswagen +5,2 kWh |
| Forbrug ↓ | 13 kWh/100 km | 14,3 kWh/100 km | Ford −1,3 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 100 kW | 105 kW | Volkswagen +5 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning 10–80% ↓ | 26 min | 24 min | Volkswagen −2 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 11,3 km/min | 12,5 km/min | Volkswagen +1,2 km/min |
| Spænding | 400 V | 400 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 168 hk | 211 hk | Volkswagen +43 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 8 s | 7,1 s | Volkswagen −0,9 s |
| Topfart | 160 km/h | 160 km/h | Ingen forskel |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1488 kg | 1548 kg | Ford −60 kg |
| Bagagerum | 523 l | 475 l | Ford +48 l |
| V2L (ekstern strøm) | Nej | Ja | kun Volkswagen |
| Længde | 4214 mm | 4153 mm | Ford +61 mm |
| Bredde | 1805 mm | 1794 mm | Ford +11 mm |
| Højde | 1555 mm | 1581 mm | Volkswagen +26 mm |
| Akseafstand | 2588 mm | 2601 mm | Volkswagen +13 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Ford Puma Gen-E
Volkswagen ID. Cross
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Ford Puma Gen-E
Volkswagen ID. Cross
Andre sammenligninger i denne klasse: Crossover / SUV, segment B
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Volkswagen ID. Cross — dens batteri på 52 kWh fungerer som strømkilde. Ford Puma Gen-E med 46,8 kWh tilbyder ikke dette.
Hvilken lader hurtigst?
Ford Puma Gen-E accepterer op til 100 kW DC, Volkswagen ID. Cross op til 105 kW. Opladning fra 10 til 80% tager henholdsvis 26 og 24 min.
Hvilken er billigst at køre?
Ford Puma Gen-E bruger mindre strøm: 13 kWh/100 km mod 14,3 kWh/100 km i Volkswagen ID. Cross. Over 15000 km om året er det en forskel på 195 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.



