Ford Mustang Mach-E vs Genesis GV60
Ford Mustang Mach-E fører 5 til 3
Største forskelle: DC-opladning — Ford Mustang Mach-E 150 kW, Genesis GV60 240 kW · 0–100 km/t — Ford Mustang Mach-E 6,1 s, Genesis GV60 7,8 s · Effekt — Ford Mustang Mach-E 276 hk, Genesis GV60 229 hk.
Ford Mustang Mach-E
Ford Mustang Mach-E er en SUV i D-segmentet, i årgang 2026 i fire varianter: WLTP-rækkevidde fra 470 til 615 km, effekt fra 268 til 487 hk.
Genesis GV60
Genesis GV60 er en crossover i segmentet D, der tilbyder både for- og firehjulstræk samt motorer med en effekt fra 229 til 490 hestekræfter.
Profil mod markedet: Ford Mustang Mach-E vs Genesis GV60
Ford Mustang Mach-EExtended Range RWD · årgang 2026
Genesis GV60Premium RWD
Ford Mustang Mach-E eller Genesis GV60 — hvem vinder hvor
Ford Mustang Mach-E fører 5 til 3
Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmFord Mustang Mach-E +54 km
- Batteri kWhFord Mustang Mach-E +4 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmFord Mustang Mach-E −2,4 kWh/100 km
- Effekt hkFord Mustang Mach-E +47 hk
- 0–100 km/t ↓ sFord Mustang Mach-E −1,7 s
- Topfart km/hGenesis GV60 +5 km/h
- DC-opladning kWGenesis GV60 +90 kW
- AC-opladning kWMangler data
- Opladning ↓ minMangler data
- Vægt ↓ kgGenesis GV60 −36 kg
- Bagagerum lMangler data
Tekniske data: Ford Mustang Mach-E vs Genesis GV60
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Ford Mustang Mach-EExtended Range RWD · årgang 2026 | Genesis GV60Premium RWD | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 615 km | 561 km | Ford +54 km |
| Batteri | 88 kWh | 84 kWh | Ford +4 kWh |
| Forbrug ↓ | 14,3 kWh/100 km | 16,7 kWh/100 km | Ford −2,4 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 150 kW | 240 kW | Genesis +90 kW |
| AC-opladning | — | 11 kW | — |
| Opladning 10–80% ↓ | — | 18 min | — |
| Rækkevidde pr. minut opladning | — | 21,8 km/min | — |
| Spænding | — | 800 V | — |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 276 hk | 229 hk | Ford +47 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 6,1 s | 7,8 s | Ford −1,7 s |
| Topfart | 180 km/h | 185 km/h | Genesis +5 km/h |
| Træk | RWD | RWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2086 kg | 2050 kg | Genesis −36 kg |
| Bagagerum | — | 432 l | — |
| V2L (ekstern strøm) | Nej | Ja | kun Genesis |
| Længde | — | 4515 mm | — |
| Bredde | — | 1890 mm | — |
| Højde | — | 1580 mm | — |
| Akseafstand | — | 2900 mm | — |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Ford Mustang Mach-E
Genesis GV60
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Ford Mustang Mach-E
Genesis GV60
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV / Crossover, segment D
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Ford Mustang Mach-E eller Genesis GV60?
Ford Mustang Mach-E kører længere: 615 km WLTP mod 561 km for Genesis GV60. Det er en forskel på 54 km.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Genesis GV60 — dens batteri på 84 kWh fungerer som strømkilde. Ford Mustang Mach-E med 88 kWh tilbyder ikke dette.
Hvilken lader hurtigst?
Ford Mustang Mach-E accepterer op til 150 kW DC, Genesis GV60 op til 240 kW.
Hvilken er billigst at køre?
Ford Mustang Mach-E bruger mindre strøm: 14,3 kWh/100 km mod 16,7 kWh/100 km i Genesis GV60. Over 15000 km om året er det en forskel på 360 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.



