Cupra Tavascan vs Škoda Enyaq Coupé
Škoda Enyaq Coupé fører 6 til 1
Største forskelle: DC-opladning — Cupra Tavascan 135 kW, Škoda Enyaq Coupé 165 kW · Forbrug — Cupra Tavascan 15,9 kWh/100 km, Škoda Enyaq Coupé 14,9 kWh/100 km · WLTP-rækkevidde — Cupra Tavascan 553 km, Škoda Enyaq Coupé 590 km.
Cupra Tavascan
Cupra Tavascan er en elektrisk coupé i segmentet D, der tilbyder tre forskellige drivlinjevarianter med varierende effekt og rækkevidde, fra 190 hestekræfter til 340 hestekræfter.
Škoda Enyaq Coupé
Škoda Enyaq Coupé er en elektrisk coupé i segment D med enten baghjulstræk (RWD) eller firehjulstræk (AWD): 190–340 hestekræfter, op til 590 km rækkevidde efter WLTP-standarden, og mulighed for hurtig opladning (DC) op til 165 kW.
Profil mod markedet: Cupra Tavascan vs Škoda Enyaq Coupé
Cupra TavascanEndurance
Škoda Enyaq Coupé85
Cupra Tavascan eller Škoda Enyaq Coupé — hvem vinder hvor
Škoda Enyaq Coupé fører 6 til 1
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmŠkoda Enyaq Coupé +37 km
- Batteri kWhIngen forskel
- Forbrug ↓ kWh/100 kmŠkoda Enyaq Coupé −1 kWh/100 km
- Effekt hkIngen forskel
- 0–100 km/t ↓ sŠkoda Enyaq Coupé −0,2 s
- Topfart km/hIngen forskel
- DC-opladning kWŠkoda Enyaq Coupé +30 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Opladning ↓ minCupra Tavascan −1 min
- Vægt ↓ kgŠkoda Enyaq Coupé −33 kg
- Bagagerum lŠkoda Enyaq Coupé +30 l
Tekniske data: Cupra Tavascan vs Škoda Enyaq Coupé
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Cupra TavascanEndurance | Škoda Enyaq Coupé85 | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 553 km | 590 km | Škoda +37 km |
| Batteri | 77 kWh | 77 kWh | Ingen forskel |
| Forbrug ↓ | 15,9 kWh/100 km | 14,9 kWh/100 km | Škoda −1 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 135 kW | 165 kW | Škoda +30 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning 10–80% ↓ | 28 min | 29 min | Cupra −1 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 13,8 km/min | 14,2 km/min | Škoda +0,4 km/min |
| Spænding | 400 V | 400 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 286 hk | 286 hk | Ingen forskel |
| 0–100 km/t ↓ | 6,8 s | 6,6 s | Škoda −0,2 s |
| Topfart | 180 km/h | 180 km/h | Ingen forskel |
| Træk | RWD | RWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2103 kg | 2070 kg | Škoda −33 kg |
| Bagagerum | 540 l | 570 l | Škoda +30 l |
| V2L (ekstern strøm) | Nej | Ja | kun Škoda |
| Længde | 4644 mm | 4658 mm | Škoda +14 mm |
| Bredde | 1861 mm | 1879 mm | Škoda +18 mm |
| Højde | 1597 mm | 1623 mm | Škoda +26 mm |
| Akseafstand | 2766 mm | 2766 mm | Ingen forskel |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Cupra Tavascan
Škoda Enyaq Coupé
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Cupra Tavascan
Škoda Enyaq Coupé
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Cupra Tavascan eller Škoda Enyaq Coupé?
Škoda Enyaq Coupé kører længere: 590 km WLTP mod 553 km for Cupra Tavascan. Det er en forskel på 37 km.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Škoda Enyaq Coupé — dens batteri på 77 kWh fungerer som strømkilde. Cupra Tavascan med 77 kWh tilbyder ikke dette.
Hvilken lader hurtigst?
Cupra Tavascan accepterer op til 135 kW DC, Škoda Enyaq Coupé op til 165 kW. Opladning fra 10 til 80% tager henholdsvis 28 og 29 min.
Hvilken er billigst at køre?
Škoda Enyaq Coupé bruger mindre strøm: 14,9 kWh/100 km mod 15,9 kWh/100 km i Cupra Tavascan. Over 15000 km om året er det en forskel på 150 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.