Changan Deepal S05 vs Volvo EC40
Changan Deepal S05 fører 5 til 3
Største forskelle: Bagagerum — Changan Deepal S05 492 l, Volvo EC40 404 l · Opladning 10–80% — Changan Deepal S05 23 min, Volvo EC40 28 min · WLTP-rækkevidde — Changan Deepal S05 488 km, Volvo EC40 583 km.
Changan Deepal S05
Changan Deepal S05 er en SUV i C-segmentet, i årgang 2026 i to varianter: RWD Max med en WLTP-rækkevidde på 488 km og AWD Max med 435 hk.
Volvo EC40
Volvo EC40 (til 2024 C40) er en elektrisk crossover i C-segmentet med træk på én eller begge aksler og en WLTP-rækkevidde på op til 583 km.
Profil mod markedet: Changan Deepal S05 vs Volvo EC40
- Changan Deepal S05RWD Max
Volvo EC40Single Motor Extended Range
Changan Deepal S05 eller Volvo EC40 — hvem vinder hvor
Changan Deepal S05 fører 5 til 3
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmVolvo EC40 +95 km
- Batteri kWhVolvo EC40 +13,2 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmChangan Deepal S05 −0,3 kWh/100 km
- Effekt hkChangan Deepal S05 +20 hk
- 0–100 km/t ↓ sVolvo EC40 −0,2 s
- Topfart km/hIngen forskel
- DC-opladning kWIngen forskel
- AC-opladning kWIngen forskel
- Opladning ↓ minChangan Deepal S05 −5 min
- Vægt ↓ kgChangan Deepal S05 −80 kg
- Bagagerum lChangan Deepal S05 +88 l
Tekniske data: Changan Deepal S05 vs Volvo EC40
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Changan Deepal S05 RWD Max | Volvo EC40Single Motor Extended Range | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 488 km | 583 km | Volvo +95 km |
| Batteri | 68,8 kWh | 82 kWh | Volvo +13,2 kWh |
| Forbrug ↓ | 15,9 kWh/100 km | 16,2 kWh/100 km | Changan −0,3 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 200 kW | 200 kW | Ingen forskel |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning 10–80% ↓ | 23 min | 28 min | Changan −5 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 14,9 km/min | 14,6 km/min | Changan +0,3 km/min |
| Spænding | 400 V | 400 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 272 hk | 252 hk | Changan +20 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 7,5 s | 7,3 s | Volvo −0,2 s |
| Topfart | 180 km/h | 180 km/h | Ingen forskel |
| Træk | RWD | RWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1940 kg | 2020 kg | Changan −80 kg |
| Bagagerum | 492 l | 404 l | Changan +88 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Nej | kun Changan |
| Længde | 4598 mm | 4440 mm | Changan +158 mm |
| Bredde | 1900 mm | 1873 mm | Changan +27 mm |
| Højde | 1600 mm | 1591 mm | Changan +9 mm |
| Akseafstand | 2880 mm | 2702 mm | Changan +178 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Changan Deepal S05
Volvo EC40
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Changan Deepal S05
Volvo EC40
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV / Crossover, segment C
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Changan Deepal S05 eller Volvo EC40?
Volvo EC40 kører længere: 583 km WLTP mod 488 km for Changan Deepal S05. Det er en forskel på 95 km.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Changan Deepal S05 — dens batteri på 68,8 kWh fungerer som strømkilde. Volvo EC40 med 82 kWh tilbyder ikke dette.
Hvilken har det største bagagerum?
Changan Deepal S05 rummer mere: 492 l mod 404 l i Volvo EC40. Forskellen er 88 l.
Hvilken lader hurtigst?
Changan Deepal S05 accepterer op til 200 kW DC, Volvo EC40 op til 200 kW. Opladning fra 10 til 80% tager henholdsvis 23 og 28 min.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.





