BMW iX4 vs Volkswagen ID. Tiguan
BMW iX4 fører 7 til 3
Største forskelle: DC-opladning — BMW iX4 400 kW, Volkswagen ID. Tiguan 165 kW · Effekt — BMW iX4 469 hk, Volkswagen ID. Tiguan 286 hk · Batteri — BMW iX4 108,7 kWh, Volkswagen ID. Tiguan 77 kWh.
BMW iX4
BMW iX4 er en elektrisk SUV i segment D med firehjulstræk (AWD): 374-469 hestekræfter, op til 828 km rækkevidde efter WLTP-standarden og hurtigladning (DC) op til 400 kW.
Volkswagen ID. Tiguan
Volkswagen ID. Tiguan er en elektrisk SUV i segment D, og den fås i tre versioner: rækkevidde (WLTP) fra 456 til 607 km, effekt fra 190 til 299 hestekræfter, og hurtigladning (DC) op til 165 kW.
Profil mod markedet: BMW iX4 vs Volkswagen ID. Tiguan
BMW iX450 xDrive
Volkswagen ID. Tiguan77 kWh 210 kW
BMW iX4 eller Volkswagen ID. Tiguan — hvem vinder hvor
BMW iX4 fører 7 til 3
Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmBMW iX4 +221 km
- Batteri kWhBMW iX4 +31,7 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmVolkswagen ID. Tiguan −1,1 kWh/100 km
- Effekt hkBMW iX4 +183 hk
- 0–100 km/t ↓ sBMW iX4 −1,7 s
- Topfart km/hBMW iX4 +30 km/h
- DC-opladning kWBMW iX4 +235 kW
- AC-opladning kWMangler data
- Opladning ↓ minBMW iX4 −8 min
- Vægt ↓ kgVolkswagen ID. Tiguan −225 kg
- Bagagerum lVolkswagen ID. Tiguan +44 l
Tekniske data: BMW iX4 vs Volkswagen ID. Tiguan
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | BMW iX450 xDrive | Volkswagen ID. Tiguan77 kWh 210 kW | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 828 km | 607 km | BMW +221 km |
| Batteri | 108,7 kWh | 77 kWh | BMW +31,7 kWh |
| Forbrug ↓ | 15,7 kWh/100 km | 14,6 kWh/100 km | Volkswagen −1,1 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 400 kW | 165 kW | BMW +235 kW |
| AC-opladning | 11 kW | — | — |
| Opladning 10–80% ↓ | 21 min | 29 min | BMW −8 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 27,6 km/min | 14,7 km/min | BMW +12,9 km/min |
| Spænding | 800 V | 400 V | BMW +400 V |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 469 hk | 286 hk | BMW +183 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 4,9 s | 6,6 s | BMW −1,7 s |
| Topfart | 210 km/h | 180 km/h | BMW +30 km/h |
| Træk | AWD | RWD | anden type |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2305 kg | 2080 kg | Volkswagen −225 kg |
| Bagagerum | 490 l | 534 l | Volkswagen +44 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 4782 mm | 4618 mm | BMW +164 mm |
| Bredde | 1895 mm | 1855 mm | BMW +40 mm |
| Højde | 1595 mm | 1635 mm | Volkswagen +40 mm |
| Akseafstand | 2897 mm | 2771 mm | BMW +126 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
BMW iX4
Volkswagen ID. Tiguan
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Volkswagen ID. Tiguan
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment D
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — BMW iX4 eller Volkswagen ID. Tiguan?
BMW iX4 kører længere: 828 km WLTP mod 607 km for Volkswagen ID. Tiguan. Det er en forskel på 221 km.
Hvordan adskiller drivlinjerne på BMW iX4 og Volkswagen ID. Tiguan sig?
BMW iX4 har AWD og 469 hk. Volkswagen ID. Tiguan har RWD og 286 hk.
Hvilken er mest kraftfuld — BMW iX4 eller Volkswagen ID. Tiguan?
BMW iX4 er stærkere: 469 hk mod 286 hk for Volkswagen ID. Tiguan. Forskellen er 183 hk.
Hvilken lader hurtigst?
BMW iX4 accepterer op til 400 kW DC, Volkswagen ID. Tiguan op til 165 kW. Opladning fra 10 til 80% tager henholdsvis 21 og 29 min.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.




