BMW iX4 vs Nissan Ariya

BMW iX4 fører 8 til 2

Største forskelle: DC-opladning — BMW iX4 400 kW, Nissan Ariya 130 kW · AC-opladning — BMW iX4 11 kW, Nissan Ariya 22 kW · Effekt — BMW iX4 469 hk, Nissan Ariya 238 hk.

BMW iX4

BMW iX4 er en elektrisk SUV i segment D med firehjulstræk (AWD): 374-469 hestekræfter, op til 828 km rækkevidde efter WLTP-standarden og hurtigladning (DC) op til 400 kW.

Nissan Ariya

Nissan Ariya er en crossover i D-segmentet i fem varianter: WLTP-rækkevidde fra 403 til 533 km, effekt fra 214 til 435 hk.

Profil mod markedet: BMW iX4 vs Nissan Ariya

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

BMW iX4 eller Nissan Ariya — hvem vinder hvor

BMW iX4 fører 8 til 2

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmBMW iX4 +295 km
    BMW iX4
    828
    Nissan Ariya
    533
  • Batteri kWhBMW iX4 +21,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Nissan Ariya
    87
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −2,4 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Nissan Ariya
    18,1
  • Effekt hkBMW iX4 +231 hk
    BMW iX4
    469
    Nissan Ariya
    238
  • 0–100 km/t ↓ sBMW iX4 −2,7 s
    BMW iX4
    4,9
    Nissan Ariya
    7,6
  • Topfart km/hBMW iX4 +50 km/h
    BMW iX4
    210
    Nissan Ariya
    160
  • DC-opladning kWBMW iX4 +270 kW
    BMW iX4
    400
    Nissan Ariya
    130
  • AC-opladning kWNissan Ariya +11 kW
    BMW iX4
    11
    Nissan Ariya
    22
  • Vægt ↓ kgNissan Ariya −246 kg
    BMW iX4
    2305
    Nissan Ariya
    2059
  • Bagagerum lBMW iX4 +24 l
    BMW iX4
    490
    Nissan Ariya
    466

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: BMW iX4 vs Nissan Ariya

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: BMW iX4 vs Nissan Ariya
Nøgleværdier BMW iX4
50 xDrive
Nissan Ariya
87 kWh
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde828 km533 kmBMW +295 km
Batteri108,7 kWh87 kWhBMW +21,7 kWh
Forbrug ↓15,7 kWh/100 km18,1 kWh/100 kmBMW −2,4 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning400 kW130 kWBMW +270 kW
AC-opladning11 kW22 kWNissan +11 kW
Opladning ⚠21 min 10–80%30 min 20–80%9 min
Rækkevidde pr. minut opladning27,6 km/min10,7 km/minBMW +16,9 km/min
Spænding800 V400 VBMW +400 V
Ydelse og drivlinje
Effekt469 hk238 hkBMW +231 hk
0–100 km/t ↓4,9 s7,6 sBMW −2,7 s
Topfart210 km/h160 km/hBMW +50 km/h
TrækAWDFWDanden type
Praktiske egenskaber
Vægt ↓2305 kg2059 kgNissan −246 kg
Bagagerum490 l466 lBMW +24 l
V2L (ekstern strøm)JaJa—
Længde4782 mm4595 mmBMW +187 mm
Bredde1895 mm1850 mmBMW +45 mm
Højde1595 mm1650 mmNissan +55 mm
Akseafstand2897 mm2775 mmBMW +122 mm

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

BMW iX4

Omkostning pr. 100 km4,71
Pr. måned59
Pr. år707

Nissan Ariya

Omkostning pr. 100 km5,43
Pr. måned68
Pr. år815

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

BMW iX4

Nissan Ariya

Andre sammenligninger i denne klasse: SUV / Crossover, segment D

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken har den længste rækkevidde — BMW iX4 eller Nissan Ariya?

BMW iX4 kører længere: 828 km WLTP mod 533 km for Nissan Ariya. Det er en forskel på 295 km.

Hvordan adskiller drivlinjerne på BMW iX4 og Nissan Ariya sig?

BMW iX4 har AWD og 469 hk. Nissan Ariya har FWD og 238 hk.

Hvilken er mest kraftfuld — BMW iX4 eller Nissan Ariya?

BMW iX4 er stærkere: 469 hk mod 238 hk for Nissan Ariya. Forskellen er 231 hk.

Hvilken lader hurtigst?

BMW iX4 accepterer op til 400 kW DC, Nissan Ariya op til 130 kW.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.