BMW iX4 vs Nio EL6

BMW iX4 fører 7 til 3

Største forskelle: DC-opladning — BMW iX4 400 kW, Nio EL6 125 kW · Opladning 10–80% — BMW iX4 21 min, Nio EL6 40 min · WLTP-rækkevidde — BMW iX4 828 km, Nio EL6 529 km.

BMW iX4

BMW iX4 er en elektrisk SUV i segment D med firehjulstræk (AWD): 374-469 hestekræfter, op til 828 km rækkevidde efter WLTP-standarden og hurtigladning (DC) op til 400 kW.

Nio EL6

Nio EL6 er en SUV i segmentet D, der tilbyder firehjulstræk og to batterivarianter med samme motoreffekt.

Profil mod markedet: BMW iX4 vs Nio EL6

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

BMW iX4 eller Nio EL6 — hvem vinder hvor

BMW iX4 fører 7 til 3

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmBMW iX4 +299 km
    BMW iX4
    828
    Nio EL6
    529
  • Batteri kWhBMW iX4 +8,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Nio EL6
    100
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −4,7 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Nio EL6
    20,4
  • Effekt hkNio EL6 +20 hk
    BMW iX4
    469
    Nio EL6
    489
  • 0–100 km/t ↓ sNio EL6 −0,4 s
    BMW iX4
    4,9
    Nio EL6
    4,5
  • Topfart km/hBMW iX4 +10 km/h
    BMW iX4
    210
    Nio EL6
    200
  • DC-opladning kWBMW iX4 +275 kW
    BMW iX4
    400
    Nio EL6
    125
  • AC-opladning kWIngen forskel
    BMW iX4
    11
    Nio EL6
    11
  • Opladning ↓ minBMW iX4 −19 min
    BMW iX4
    21
    Nio EL6
    40
  • Vægt ↓ kgBMW iX4 −18 kg
    BMW iX4
    2305
    Nio EL6
    2323
  • Bagagerum lNio EL6 +89 l
    BMW iX4
    490
    Nio EL6
    579

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: BMW iX4 vs Nio EL6

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: BMW iX4 vs Nio EL6
Nøgleværdier BMW iX4
50 xDrive
Nio EL6
100 kWh
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde828 km529 kmBMW +299 km
Batteri108,7 kWh100 kWhBMW +8,7 kWh
Forbrug ↓15,7 kWh/100 km20,4 kWh/100 kmBMW −4,7 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning400 kW125 kWBMW +275 kW
AC-opladning11 kW11 kWIngen forskel
Opladning 10–80% ↓21 min40 minBMW −19 min
Rækkevidde pr. minut opladning27,6 km/min9,3 km/minBMW +18,3 km/min
Spænding800 V400 VBMW +400 V
Ydelse og drivlinje
Effekt469 hk489 hkNio +20 hk
0–100 km/t ↓4,9 s4,5 sNio −0,4 s
Topfart210 km/h200 km/hBMW +10 km/h
TrækAWDAWD—
Praktiske egenskaber
Vægt ↓2305 kg2323 kgBMW −18 kg
Bagagerum490 l579 lNio +89 l
V2L (ekstern strøm)JaJa—
Længde4782 mm4854 mmNio +72 mm
Bredde1895 mm1995 mmNio +100 mm
Højde1595 mm1703 mmNio +108 mm
Akseafstand2897 mm2915 mmNio +18 mm

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

BMW iX4

Omkostning pr. 100 km4,71
Pr. måned59
Pr. år707

Nio EL6

Omkostning pr. 100 km6,12
Pr. måned76
Pr. år918

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

BMW iX4

Nio EL6

Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment D

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken har den længste rækkevidde — BMW iX4 eller Nio EL6?

BMW iX4 kører længere: 828 km WLTP mod 529 km for Nio EL6. Det er en forskel på 299 km.

Hvilken har det største bagagerum?

Nio EL6 rummer mere: 579 l mod 490 l i BMW iX4. Forskellen er 89 l.

Hvilken lader hurtigst?

BMW iX4 accepterer op til 400 kW DC, Nio EL6 op til 125 kW. Opladning fra 10 til 80% tager henholdsvis 21 og 40 min.

Hvilken er billigst at køre?

BMW iX4 bruger mindre strøm: 15,7 kWh/100 km mod 20,4 kWh/100 km i Nio EL6. Over 15000 km om året er det en forskel på 705 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.