BMW iX4 vs MG IM6

BMW iX4 fører 7 til 3

Største forskelle: Bagagerum — BMW iX4 490 l, MG IM6 665 l · WLTP-rækkevidde — BMW iX4 828 km, MG IM6 625 km · Opladning 10–80% — BMW iX4 21 min, MG IM6 17 min.

BMW iX4

BMW iX4 er en elektrisk SUV i segment D med firehjulstræk (AWD): 374-469 hestekræfter, op til 828 km rækkevidde efter WLTP-standarden og hurtigladning (DC) op til 400 kW.

MG IM6

MG IM6 er en SUV i segmentet D, der tilbyder en kraftfuld motor og hurtig DC-opladning op til 396 kW.

Profil mod markedet: BMW iX4 vs MG IM6

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

BMW iX4 eller MG IM6 — hvem vinder hvor

BMW iX4 fører 7 til 3

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmBMW iX4 +203 km
    BMW iX4
    828
    MG IM6
    625
  • Batteri kWhBMW iX4 +12,2 kWh
    BMW iX4
    108,7
    MG IM6
    96,5
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −2,5 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    MG IM6
    18,2
  • Effekt hkBMW iX4 +62 hk
    BMW iX4
    469
    MG IM6
    407
  • 0–100 km/t ↓ sBMW iX4 −0,5 s
    BMW iX4
    4,9
    MG IM6
    5,4
  • Topfart km/hMG IM6 +25 km/h
    BMW iX4
    210
    MG IM6
    235
  • DC-opladning kWBMW iX4 +4 kW
    BMW iX4
    400
    MG IM6
    396
  • AC-opladning kWIngen forskel
    BMW iX4
    11
    MG IM6
    11
  • Opladning ↓ minMG IM6 −4 min
    BMW iX4
    21
    MG IM6
    17
  • Vægt ↓ kgBMW iX4 −15 kg
    BMW iX4
    2305
    MG IM6
    2320
  • Bagagerum lMG IM6 +175 l
    BMW iX4
    490
    MG IM6
    665

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: BMW iX4 vs MG IM6

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: BMW iX4 vs MG IM6
Nøgleværdier BMW iX4
50 xDrive
MG IM6
Premium
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde828 km625 kmBMW +203 km
Batteri108,7 kWh96,5 kWhBMW +12,2 kWh
Forbrug ↓15,7 kWh/100 km18,2 kWh/100 kmBMW −2,5 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning400 kW396 kWBMW +4 kW
AC-opladning11 kW11 kWIngen forskel
Opladning 10–80% ↓21 min17 minMG −4 min
Rækkevidde pr. minut opladning27,6 km/min25,7 km/minBMW +1,9 km/min
Spænding800 V800 VIngen forskel
Ydelse og drivlinje
Effekt469 hk407 hkBMW +62 hk
0–100 km/t ↓4,9 s5,4 sBMW −0,5 s
Topfart210 km/h235 km/hMG +25 km/h
TrækAWDRWDanden type
Praktiske egenskaber
Vægt ↓2305 kg2320 kgBMW −15 kg
Bagagerum490 l665 lMG +175 l
V2L (ekstern strøm)JaJa—
Længde4782 mm4904 mmMG +122 mm
Bredde1895 mm1988 mmMG +93 mm
Højde1595 mm1669 mmMG +74 mm
Akseafstand2897 mm2950 mmMG +53 mm

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

BMW iX4

Omkostning pr. 100 km4,71
Pr. måned59
Pr. år707

MG IM6

Omkostning pr. 100 km5,46
Pr. måned68
Pr. år819

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

BMW iX4

MG IM6

Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment D

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken har den længste rækkevidde — BMW iX4 eller MG IM6?

BMW iX4 kører længere: 828 km WLTP mod 625 km for MG IM6. Det er en forskel på 203 km.

Hvordan adskiller drivlinjerne på BMW iX4 og MG IM6 sig?

BMW iX4 har AWD og 469 hk. MG IM6 har RWD og 407 hk.

Hvilken har det største bagagerum?

MG IM6 rummer mere: 665 l mod 490 l i BMW iX4. Forskellen er 175 l.

Hvilken lader hurtigst?

BMW iX4 accepterer op til 400 kW DC, MG IM6 op til 396 kW. Opladning fra 10 til 80% tager henholdsvis 21 og 17 min.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.