BMW i4 vs Hyundai Ioniq 6 N
Hyundai Ioniq 6 N fører 6 til 4
Største forskelle: Effekt — BMW i4 340 hk, Hyundai Ioniq 6 N 609 hk · 0–100 km/t — BMW i4 5,7 s, Hyundai Ioniq 6 N 3,4 s · Opladning 10–80% — BMW i4 30 min, Hyundai Ioniq 6 N 18 min.
BMW i4
BMW i4 er en sedan i D-segmentet i fem varianter: WLTP-rækkevidde fra 514 til 613 km, effekt fra 286 til 601 hk.
Hyundai Ioniq 6 N
En sportslig sedanbil i segment D med høj ydeevne, udstyret med firehjulstræk og hurtig opladning (DC).
Profil mod markedet: BMW i4 vs Hyundai Ioniq 6 N
BMW i4eDrive40
Hyundai Ioniq 6 NN
BMW i4 eller Hyundai Ioniq 6 N — hvem vinder hvor
Hyundai Ioniq 6 N fører 6 til 4
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmBMW i4 +126 km
- Batteri kWhHyundai Ioniq 6 N +2,7 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmBMW i4 −3,3 kWh/100 km
- Effekt hkHyundai Ioniq 6 N +269 hk
- 0–100 km/t ↓ sHyundai Ioniq 6 N −2,3 s
- Topfart km/hHyundai Ioniq 6 N +67 km/h
- DC-opladning kWHyundai Ioniq 6 N +55 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Opladning ↓ minHyundai Ioniq 6 N −12 min
- Vægt ↓ kgBMW i4 −116 kg
- Bagagerum lBMW i4 +99 l
Tekniske data: BMW i4 vs Hyundai Ioniq 6 N
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | BMW i4eDrive40 | Hyundai Ioniq 6 NN | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 613 km | 487 km | BMW +126 km |
| Batteri | 81,3 kWh | 84 kWh | Hyundai +2,7 kWh |
| Forbrug ↓ | 15,4 kWh/100 km | 18,7 kWh/100 km | BMW −3,3 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 205 kW | 260 kW | Hyundai +55 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning 10–80% ↓ | 30 min | 18 min | Hyundai −12 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 14,3 km/min | 18,9 km/min | Hyundai +4,6 km/min |
| Spænding | 400 V | 800 V | Hyundai +400 V |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 340 hk | 609 hk | Hyundai +269 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 5,7 s | 3,4 s | Hyundai −2,3 s |
| Topfart | 190 km/h | 257 km/h | Hyundai +67 km/h |
| Træk | RWD | AWD | anden type |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2050 kg | 2166 kg | BMW −116 kg |
| Bagagerum | 470 l | 371 l | BMW +99 l |
| V2L (ekstern strøm) | Nej | Ja | kun Hyundai |
| Længde | 4783 mm | 4935 mm | Hyundai +152 mm |
| Bredde | 1852 mm | 1940 mm | Hyundai +88 mm |
| Højde | 1448 mm | 1495 mm | Hyundai +47 mm |
| Akseafstand | 2856 mm | 2965 mm | Hyundai +109 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
BMW i4
Hyundai Ioniq 6 N
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
BMW i4
Hyundai Ioniq 6 N
Andre sammenligninger i denne klasse: Sedan, segment D
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — BMW i4 eller Hyundai Ioniq 6 N?
BMW i4 kører længere: 613 km WLTP mod 487 km for Hyundai Ioniq 6 N. Det er en forskel på 126 km.
Hvorfor har Hyundai Ioniq 6 N et større batteri, men kortere rækkevidde end BMW i4?
Hyundai Ioniq 6 N har 84 kWh og kører 487 km, mens BMW i4 med sit batteri på 81,3 kWh kører 613 km. Energiforbruget afgør det: 18,7 mod 15,4 kWh/100 km.
Hvordan adskiller drivlinjerne på BMW i4 og Hyundai Ioniq 6 N sig?
BMW i4 har RWD og 340 hk. Hyundai Ioniq 6 N har AWD og 609 hk.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Hyundai Ioniq 6 N — dens batteri på 84 kWh fungerer som strømkilde. BMW i4 med 81,3 kWh tilbyder ikke dette.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.



