Alpine A390 vs Ford Mustang Mach-E
Alpine A390 fører 4 til 3
Største forskelle: Effekt — Alpine A390 400 hk, Ford Mustang Mach-E 276 hk · Forbrug — Alpine A390 18,7 kWh/100 km, Ford Mustang Mach-E 14,3 kWh/100 km · 0–100 km/t — Alpine A390 4,8 s, Ford Mustang Mach-E 6,1 s.
Alpine A390
Alpine A390 er en elektrisk SUV i D-segmentet i to konfigurationer med firehjulstræk og en rækkevidde på over 540 km i WLTP-cyklussen.
Ford Mustang Mach-E
Ford Mustang Mach-E er en SUV i D-segmentet, i årgang 2026 i fire varianter: WLTP-rækkevidde fra 470 til 615 km, effekt fra 268 til 487 hk.
Profil mod markedet: Alpine A390 vs Ford Mustang Mach-E
Alpine A390GT
Ford Mustang Mach-EExtended Range RWD · årgang 2026
Alpine A390 eller Ford Mustang Mach-E — hvem vinder hvor
Alpine A390 fører 4 til 3
Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmFord Mustang Mach-E +64 km
- Batteri kWhAlpine A390 +1 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmFord Mustang Mach-E −4,4 kWh/100 km
- Effekt hkAlpine A390 +124 hk
- 0–100 km/t ↓ sAlpine A390 −1,3 s
- Topfart km/hAlpine A390 +20 km/h
- DC-opladning kWIngen forskel
- AC-opladning kWMangler data
- Opladning ↓ minMangler data
- Vægt ↓ kgFord Mustang Mach-E −38 kg
- Bagagerum lMangler data
Tekniske data: Alpine A390 vs Ford Mustang Mach-E
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Alpine A390GT | Ford Mustang Mach-EExtended Range RWD · årgang 2026 | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 551 km | 615 km | Ford +64 km |
| Batteri | 89 kWh | 88 kWh | Alpine +1 kWh |
| Forbrug ↓ | 18,7 kWh/100 km | 14,3 kWh/100 km | Ford −4,4 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 150 kW | 150 kW | Ingen forskel |
| AC-opladning | 22 kW | — | — |
| Opladning 15–80% ↓ | 29 min | — | — |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 12,4 km/min | — | — |
| Spænding | 400 V | — | — |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 400 hk | 276 hk | Alpine +124 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 4,8 s | 6,1 s | Alpine −1,3 s |
| Topfart | 200 km/h | 180 km/h | Alpine +20 km/h |
| Træk | AWD | RWD | anden type |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2124 kg | 2086 kg | Ford −38 kg |
| Bagagerum | 532 l | — | — |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Nej | kun Alpine |
| Længde | 4615 mm | — | — |
| Bredde | 1885 mm | — | — |
| Højde | 1532 mm | — | — |
| Akseafstand | 2708 mm | — | — |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Alpine A390
Ford Mustang Mach-E
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Alpine A390
Ford Mustang Mach-E
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment D
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Alpine A390 eller Ford Mustang Mach-E?
Ford Mustang Mach-E kører længere: 615 km WLTP mod 551 km for Alpine A390. Det er en forskel på 64 km.
Hvorfor har Alpine A390 et større batteri, men kortere rækkevidde end Ford Mustang Mach-E?
Alpine A390 har 89 kWh og kører 551 km, mens Ford Mustang Mach-E med sit batteri på 88 kWh kører 615 km. Energiforbruget afgør det: 18,7 mod 14,3 kWh/100 km.
Hvordan adskiller drivlinjerne på Alpine A390 og Ford Mustang Mach-E sig?
Alpine A390 har AWD og 400 hk. Ford Mustang Mach-E har RWD og 276 hk.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Alpine A390 — dens batteri på 89 kWh fungerer som strømkilde. Ford Mustang Mach-E med 88 kWh tilbyder ikke dette.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.



