BYD Seal vs Mazda 6e

BYD Seal leder 6–4

Största skillnaderna: Laddning 10–80% — BYD Seal 37 min, Mazda 6e 24 min · Bagageutrymme — BYD Seal 485 l, Mazda 6e 336 l · DC-laddning — BYD Seal 150 kW, Mazda 6e 200 kW.

BYD Seal

BYD Seal är en sedan i D-segmentet i tre varianter: från 231 hk och 460 km WLTP-räckvidd till 530 hk med fyrhjulsdrift.

Mazda 6e

Mazda 6e är en elbil i sedanklassen (segment D) som erbjuder en räckvidd på upp till 560 km och snabbladdning (DC) med en effekt på 200 kW.

Profil mot marknaden: BYD Seal vs Mazda 6e

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

BYD Seal eller Mazda 6e — vem vinner var

BYD Seal leder 6–4

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmBYD Seal +10 km
    BYD Seal
    570
    Mazda 6e
    560
  • Batteri kWhBYD Seal +4,5 kWh
    BYD Seal
    82,5
    Mazda 6e
    78
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmMazda 6e −0,5 kWh/100 km
    BYD Seal
    16,6
    Mazda 6e
    16,1
  • Effekt hkBYD Seal +55 hk
    BYD Seal
    313
    Mazda 6e
    258
  • 0–100 km/h ↓ sBYD Seal −1,4 s
    BYD Seal
    5,9
    Mazda 6e
    7,3
  • Toppfart km/hBYD Seal +5 km/h
    BYD Seal
    180
    Mazda 6e
    175
  • DC-laddning kWMazda 6e +50 kW
    BYD Seal
    150
    Mazda 6e
    200
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    BYD Seal
    11
    Mazda 6e
    11
  • Laddning ↓ minMazda 6e −13 min
    BYD Seal
    37
    Mazda 6e
    24
  • Vikt ↓ kgMazda 6e −40 kg
    BYD Seal
    2055
    Mazda 6e
    2015
  • Bagageutrymme lBYD Seal +149 l
    BYD Seal
    485
    Mazda 6e
    336

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: BYD Seal vs Mazda 6e

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: BYD Seal vs Mazda 6e
Nyckelparametrar BYD Seal
Design RWD
Mazda 6e
78 kWh
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd570 km560 kmBYD +10 km
Batteri82,5 kWh78 kWhBYD +4,5 kWh
Förbrukning ↓16,6 kWh/100 km16,1 kWh/100 kmMazda −0,5 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning150 kW200 kWMazda +50 kW
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning 10–80% ↓37 min24 minMazda −13 min
Räckvidd per laddminut10,8 km/min16,3 km/minMazda +5,5 km/min
Spänning400 V——
Prestanda och drivlina
Effekt313 hk258 hkBYD +55 hk
0–100 km/h ↓5,9 s7,3 sBYD −1,4 s
Toppfart180 km/h175 km/hBYD +5 km/h
DrivningRWDRWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓2055 kg2015 kgMazda −40 kg
Bagageutrymme485 l336 lBYD +149 l
V2L (extern strömförsörjning)JaNejbara BYD
Längd4800 mm4921 mmMazda +121 mm
Bredd1875 mm1890 mmMazda +15 mm
Höjd1460 mm1491 mmMazda +31 mm
Hjulbas2920 mm2895 mmBYD +25 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

BYD Seal

Kostnad per 100 km4,98
Per månad62
Per år747

Mazda 6e

Kostnad per 100 km4,83
Per månad60
Per år725

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

BYD Seal

Mazda 6e

Andra jämförelser i denna klass: Sedan, segment D

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?

Endast BYD Seal — dess 82,5 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Mazda 6e, med 78 kWh, erbjuder inte detta.

Vilken har störst bagageutrymme?

BYD Seal rymmer mer: 485 l mot 336 l i Mazda 6e. Skillnaden är 149 l.

Vilken laddar snabbast?

BYD Seal accepterar upp till 150 kW DC, Mazda 6e upp till 200 kW. Laddning från 10 till 80% tar respektive 37 och 24 min.

Vilken är billigast att köra?

Mazda 6e förbrukar mindre el: 16,1 kWh/100 km mot 16,6 kWh/100 km i BYD Seal. Över 15000 km per år är det en skillnad på 75 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.