BMW iX4 vs VinFast VF 8

BMW iX4 leder 9–0

Största skillnaderna: DC-laddning — BMW iX4 400 kW, VinFast VF 8 150 kW · WLTP-räckvidd — BMW iX4 828 km, VinFast VF 8 471 km · Förbrukning — BMW iX4 15,7 kWh/100 km, VinFast VF 8 22,9 kWh/100 km.

BMW iX4

BMW iX4 är en eldriven SUV i segmentet D med fyrhjulsdrift (AWD): 374–469 hästkrafter, upp till 828 km räckvidd enligt WLTP-standarden och snabbladdning (DC) med upp till 400 kW.

VinFast VF 8

VinFast VF 8 är en SUV i segmentet D som erbjuder fyrhjulsdrift och en motoreffekt från 354 till 408 hästkrafter, med en räckvidd enligt WLTP-standarden upp till 471 kilometer.

Profil mot marknaden: BMW iX4 vs VinFast VF 8

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

BMW iX4 eller VinFast VF 8 — vem vinner var

BMW iX4 leder 9–0

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmBMW iX4 +357 km
    BMW iX4
    828
    VinFast VF 8
    471
  • Batteri kWhBMW iX4 +21 kWh
    BMW iX4
    108,7
    VinFast VF 8
    87,7
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −7,2 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    VinFast VF 8
    22,9
  • Effekt hkBMW iX4 +115 hk
    BMW iX4
    469
    VinFast VF 8
    354
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −1 s
    BMW iX4
    4,9
    VinFast VF 8
    5,9
  • Toppfart km/hBMW iX4 +10 km/h
    BMW iX4
    210
    VinFast VF 8
    200
  • DC-laddning kWBMW iX4 +250 kW
    BMW iX4
    400
    VinFast VF 8
    150
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    BMW iX4
    11
    VinFast VF 8
    11
  • Vikt ↓ kgBMW iX4 −150 kg
    BMW iX4
    2305
    VinFast VF 8
    2455
  • Bagageutrymme lBMW iX4 +114 l
    BMW iX4
    490
    VinFast VF 8
    376

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: BMW iX4 vs VinFast VF 8

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: BMW iX4 vs VinFast VF 8
Nyckelparametrar BMW iX4
50 xDrive
VinFast VF 8
Eco
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd828 km471 kmBMW +357 km
Batteri108,7 kWh87,7 kWhBMW +21 kWh
Förbrukning ↓15,7 kWh/100 km22,9 kWh/100 kmBMW −7,2 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning400 kW150 kWBMW +250 kW
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning ⚠21 min 10–80%31 min 10–70%10 min
Räckvidd per laddminut27,6 km/min9,1 km/minBMW +18,5 km/min
Spänning800 V400 VBMW +400 V
Prestanda och drivlina
Effekt469 hk354 hkBMW +115 hk
0–100 km/h ↓4,9 s5,9 sBMW −1 s
Toppfart210 km/h200 km/hBMW +10 km/h
DrivningAWDAWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓2305 kg2455 kgBMW −150 kg
Bagageutrymme490 l376 lBMW +114 l
V2L (extern strömförsörjning)JaNejbara BMW
Längd4782 mm4750 mmBMW +32 mm
Bredd1895 mm1934 mmVinFast +39 mm
Höjd1595 mm1667 mmVinFast +72 mm
Hjulbas2897 mm2950 mmVinFast +53 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

BMW iX4

Kostnad per 100 km4,71
Per månad59
Per år707

VinFast VF 8

Kostnad per 100 km6,87
Per månad86
Per år1030

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

BMW iX4

VinFast VF 8

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment D

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — BMW iX4 eller VinFast VF 8?

BMW iX4 går längre: 828 km WLTP mot 471 km för VinFast VF 8. Det är en skillnad på 357 km.

Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?

Endast BMW iX4 — dess 108,7 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. VinFast VF 8, med 87,7 kWh, erbjuder inte detta.

Vilken har störst bagageutrymme?

BMW iX4 rymmer mer: 490 l mot 376 l i VinFast VF 8. Skillnaden är 114 l.

Vilken laddar snabbast?

BMW iX4 accepterar upp till 400 kW DC, VinFast VF 8 upp till 150 kW.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.