BMW iX4 vs Škoda Peaq

BMW iX4 leder 7–3

Största skillnaderna: DC-laddning — BMW iX4 400 kW, Škoda Peaq 199 kW · Bagageutrymme — BMW iX4 490 l, Škoda Peaq 935 l · Effekt — BMW iX4 469 hk, Škoda Peaq 286 hk.

BMW iX4

BMW iX4 är en eldriven SUV i segmentet D med fyrhjulsdrift (AWD): 374–469 hästkrafter, upp till 828 km räckvidd enligt WLTP-standarden och snabbladdning (DC) med upp till 400 kW.

Škoda Peaq

Škoda Peaq är en eldriven SUV i segmentet D som erbjuder tre olika drivlinor med räckvidder enligt WLTP-standarden upp till 647 km.

Profil mot marknaden: BMW iX4 vs Škoda Peaq

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

BMW iX4 eller Škoda Peaq — vem vinner var

BMW iX4 leder 7–3

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmBMW iX4 +181 km
    BMW iX4
    828
    Škoda Peaq
    647
  • Batteri kWhBMW iX4 +22,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Škoda Peaq
    86
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmŠkoda Peaq −0,7 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Škoda Peaq
    15
  • Effekt hkBMW iX4 +183 hk
    BMW iX4
    469
    Škoda Peaq
    286
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −2,2 s
    BMW iX4
    4,9
    Škoda Peaq
    7,1
  • Toppfart km/hBMW iX4 +30 km/h
    BMW iX4
    210
    Škoda Peaq
    180
  • DC-laddning kWBMW iX4 +201 kW
    BMW iX4
    400
    Škoda Peaq
    199
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    BMW iX4
    11
    Škoda Peaq
    11
  • Laddning ↓ minBMW iX4 −7 min
    BMW iX4
    21
    Škoda Peaq
    28
  • Vikt ↓ kgŠkoda Peaq −71 kg
    BMW iX4
    2305
    Škoda Peaq
    2234
  • Bagageutrymme lŠkoda Peaq +445 l
    BMW iX4
    490
    Škoda Peaq
    935

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: BMW iX4 vs Škoda Peaq

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: BMW iX4 vs Škoda Peaq
Nyckelparametrar BMW iX4
50 xDrive
Škoda Peaq
90
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd828 km647 kmBMW +181 km
Batteri108,7 kWh86 kWhBMW +22,7 kWh
Förbrukning ↓15,7 kWh/100 km15 kWh/100 kmŠkoda −0,7 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning400 kW199 kWBMW +201 kW
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning 10–80% ↓21 min28 minBMW −7 min
Räckvidd per laddminut27,6 km/min16,2 km/minBMW +11,4 km/min
Spänning800 V400 VBMW +400 V
Prestanda och drivlina
Effekt469 hk286 hkBMW +183 hk
0–100 km/h ↓4,9 s7,1 sBMW −2,2 s
Toppfart210 km/h180 km/hBMW +30 km/h
DrivningAWDRWDannan typ
Praktiska egenskaper
Vikt ↓2305 kg2234 kgŠkoda −71 kg
Bagageutrymme490 l935 lŠkoda +445 l
V2L (extern strömförsörjning)JaJa—
Längd4782 mm4874 mmŠkoda +92 mm
Bredd1895 mm1867 mmBMW +28 mm
Höjd1595 mm1664 mmŠkoda +69 mm
Hjulbas2897 mm2965 mmŠkoda +68 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

BMW iX4

Kostnad per 100 km4,71
Per månad59
Per år707

Škoda Peaq

Kostnad per 100 km4,5
Per månad56
Per år675

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

BMW iX4

Škoda Peaq

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment D

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — BMW iX4 eller Škoda Peaq?

BMW iX4 går längre: 828 km WLTP mot 647 km för Škoda Peaq. Det är en skillnad på 181 km.

Hur skiljer sig drivlinorna på BMW iX4 och Škoda Peaq?

BMW iX4 har AWD och 469 hk. Škoda Peaq har RWD och 286 hk.

Vilken är kraftfullare — BMW iX4 eller Škoda Peaq?

BMW iX4 är starkare: 469 hk mot 286 hk för Škoda Peaq. Skillnaden är 183 hk.

Vilken har störst bagageutrymme?

Škoda Peaq rymmer mer: 935 l mot 490 l i BMW iX4. Skillnaden är 445 l.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.