BMW iX4 vs Changan Deepal S07

BMW iX4 leder 7–2

Största skillnaderna: DC-laddning — BMW iX4 400 kW, Changan Deepal S07 92 kW · Effekt — BMW iX4 469 hk, Changan Deepal S07 218 hk · WLTP-räckvidd — BMW iX4 828 km, Changan Deepal S07 475 km.

BMW iX4

BMW iX4 är en eldriven SUV i segmentet D med fyrhjulsdrift (AWD): 374–469 hästkrafter, upp till 828 km räckvidd enligt WLTP-standarden och snabbladdning (DC) med upp till 400 kW.

Changan Deepal S07

Changan Deepal S07 är en SUV i segmentet D, som erbjuder bakhjulsdrift och en räckvidd enligt WLTP-standarden på 475 km.

Profil mot marknaden: BMW iX4 vs Changan Deepal S07

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

BMW iX4 eller Changan Deepal S07 — vem vinner var

BMW iX4 leder 7–2

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmBMW iX4 +353 km
    BMW iX4
    828
    Changan Deepal S07
    475
  • Batteri kWhBMW iX4 +28,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Changan Deepal S07
    79,97
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −2,9 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Changan Deepal S07
    18,6
  • Effekt hkBMW iX4 +251 hk
    BMW iX4
    469
    Changan Deepal S07
    218
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −3 s
    BMW iX4
    4,9
    Changan Deepal S07
    7,9
  • Toppfart km/hBMW iX4 +30 km/h
    BMW iX4
    210
    Changan Deepal S07
    180
  • DC-laddning kWBMW iX4 +308 kW
    BMW iX4
    400
    Changan Deepal S07
    92
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    BMW iX4
    11
    Changan Deepal S07
    11
  • Vikt ↓ kgChangan Deepal S07 −232 kg
    BMW iX4
    2305
    Changan Deepal S07
    2073
  • Bagageutrymme lChangan Deepal S07 +20 l
    BMW iX4
    490
    Changan Deepal S07
    510

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: BMW iX4 vs Changan Deepal S07

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: BMW iX4 vs Changan Deepal S07
Nyckelparametrar BMW iX4
50 xDrive
Changan Deepal S07
RWD
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd828 km475 kmBMW +353 km
Batteri108,7 kWh79,97 kWhBMW +28,7 kWh
Förbrukning ↓15,7 kWh/100 km18,6 kWh/100 kmBMW −2,9 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning400 kW92 kWBMW +308 kW
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning ⚠21 min 10–80%35 min 30–80%14 min
Räckvidd per laddminut27,6 km/min6,8 km/minBMW +20,8 km/min
Spänning800 V——
Prestanda och drivlina
Effekt469 hk218 hkBMW +251 hk
0–100 km/h ↓4,9 s7,9 sBMW −3 s
Toppfart210 km/h180 km/hBMW +30 km/h
DrivningAWDRWDannan typ
Praktiska egenskaper
Vikt ↓2305 kg2073 kgChangan −232 kg
Bagageutrymme490 l510 lChangan +20 l
V2L (extern strömförsörjning)JaJa—
Längd4782 mm4750 mmBMW +32 mm
Bredd1895 mm1930 mmChangan +35 mm
Höjd1595 mm1625 mmChangan +30 mm
Hjulbas2897 mm2900 mmChangan +3 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

BMW iX4

Kostnad per 100 km4,71
Per månad59
Per år707

Changan Deepal S07

Kostnad per 100 km5,58
Per månad70
Per år837

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

BMW iX4

Changan Deepal S07

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment D

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — BMW iX4 eller Changan Deepal S07?

BMW iX4 går längre: 828 km WLTP mot 475 km för Changan Deepal S07. Det är en skillnad på 353 km.

Hur skiljer sig drivlinorna på BMW iX4 och Changan Deepal S07?

BMW iX4 har AWD och 469 hk. Changan Deepal S07 har RWD och 218 hk.

Vilken är kraftfullare — BMW iX4 eller Changan Deepal S07?

BMW iX4 är starkare: 469 hk mot 218 hk för Changan Deepal S07. Skillnaden är 251 hk.

Vilken laddar snabbast?

BMW iX4 accepterar upp till 400 kW DC, Changan Deepal S07 upp till 92 kW.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.