BMW i5 Touring vs Porsche Taycan Sport Turismo
Porsche Taycan Sport Turismo leder 7–3
Största skillnaderna: Laddning 10–80% — BMW i5 Touring 30 min, Porsche Taycan Sport Turismo 18 min · DC-laddning — BMW i5 Touring 205 kW, Porsche Taycan Sport Turismo 320 kW · Effekt — BMW i5 Touring 340 hk, Porsche Taycan Sport Turismo 435 hk.
BMW i5 Touring
BMW i5 Touring är en eldriven kombibil i segmentet E, som erbjuder tre drivalternativ med effekter från 340 hästkraft till 601 hästkraft.
Porsche Taycan Sport Turismo
Porsche Taycan Sport Turismo är en kombi i E-segmentet: i årsmodell 2027 i 8 versioner, WLTP-räckvidd från 536 till 671 km, effekt från 408 till 775 hk och DC-laddning upp till 320 kW.
Profil mot marknaden: BMW i5 Touring vs Porsche Taycan Sport Turismo
BMW i5 TouringeDrive40- Porsche Taycan Sport TurismoPerformance Battery Plus
BMW i5 Touring eller Porsche Taycan Sport Turismo — vem vinner var
Porsche Taycan Sport Turismo leder 7–3
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmPorsche Taycan Sport Turismo +69 km
- Batteri kWhPorsche Taycan Sport Turismo +15,8 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmBMW i5 Touring −0,8 kWh/100 km
- Effekt hkPorsche Taycan Sport Turismo +95 hk
- 0–100 km/h ↓ sPorsche Taycan Sport Turismo −1,3 s
- Toppfart km/hPorsche Taycan Sport Turismo +37 km/h
- DC-laddning kWPorsche Taycan Sport Turismo +115 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Laddning ↓ minPorsche Taycan Sport Turismo −12 min
- Vikt ↓ kgBMW i5 Touring −15 kg
- Bagageutrymme lBMW i5 Touring +124 l
Tekniska data: BMW i5 Touring vs Porsche Taycan Sport Turismo
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | BMW i5 TouringeDrive40 | Porsche Taycan Sport Turismo Performance Battery Plus | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 602 km | 671 km | Porsche +69 km |
| Batteri | 81,2 kWh | 97 kWh | Porsche +15,8 kWh |
| Förbrukning ↓ | 16,5 kWh/100 km | 17,3 kWh/100 km | BMW −0,8 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 205 kW | 320 kW | Porsche +115 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning 10–80% ↓ | 30 min | 18 min | Porsche −12 min |
| Räckvidd per laddminut | 14 km/min | 26,1 km/min | Porsche +12,1 km/min |
| Spänning | 400 V | 800 V | Porsche +400 V |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 340 hk | 435 hk | Porsche +95 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 6,1 s | 4,8 s | Porsche −1,3 s |
| Toppfart | 193 km/h | 230 km/h | Porsche +37 km/h |
| Drivning | RWD | RWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2180 kg | 2195 kg | BMW −15 kg |
| Bagageutrymme | 570 l | 446 l | BMW +124 l |
| Längd | 5060 mm | 4963 mm | BMW +97 mm |
| Bredd | 1900 mm | 1966 mm | Porsche +66 mm |
| Höjd | 1515 mm | 1390 mm | BMW +125 mm |
| Hjulbas | 2995 mm | 2900 mm | BMW +95 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
BMW i5 Touring
Porsche Taycan Sport Turismo
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
BMW i5 Touring
Porsche Taycan Sport Turismo
Andra jämförelser i denna klass: Kombi, segment E
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — BMW i5 Touring eller Porsche Taycan Sport Turismo?
Porsche Taycan Sport Turismo går längre: 671 km WLTP mot 602 km för BMW i5 Touring. Det är en skillnad på 69 km.
Vilken har störst bagageutrymme?
BMW i5 Touring rymmer mer: 570 l mot 446 l i Porsche Taycan Sport Turismo. Skillnaden är 124 l.
Vilken laddar snabbast?
BMW i5 Touring accepterar upp till 205 kW DC, Porsche Taycan Sport Turismo upp till 320 kW. Laddning från 10 till 80% tar respektive 30 och 18 min.
Vilken är billigast att köra?
BMW i5 Touring förbrukar mindre el: 16,5 kWh/100 km mot 17,3 kWh/100 km i Porsche Taycan Sport Turismo. Över 15000 km per år är det en skillnad på 120 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.

