Subaru E-Outback vs Subaru Solterra
Subaru E-Outback conduce 6 la 3
Cele mai mari diferențe: Încărcare AC — Subaru E-Outback 11 kW, Subaru Solterra 22 kW · Portbagaj — Subaru E-Outback 619 l, Subaru Solterra 421 l · 0–100 km/h — Subaru E-Outback 4,5 s, Subaru Solterra 5,1 s.
Subaru E-Outback
Subaru E-Outback este un SUV din segmentul D, care oferă tracțiune integrală (AWD) și o autonomie WLTP de 526 kilometri.
Subaru Solterra
Subaru Solterra este un SUV din segmentul D cu tracțiune integrală, în anul model 2026 cu 343 CP și autonomie WLTP de 511 km.
Profil față de piață: Subaru E-Outback vs Subaru Solterra
Subaru E-OutbackAWD 280 kW
Subaru SolterraAWD · an model 2026
Subaru E-Outback sau Subaru Solterra — cine câștigă unde
Subaru E-Outback conduce 6 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmSubaru E-Outback +15 km
- Baterie kWhSubaru Solterra +2,1 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmSubaru Solterra −1 kWh/100 km
- Putere CPSubaru E-Outback +38 CP
- 0–100 km/h ↓ sSubaru E-Outback −0,6 s
- Viteză maximă km/hSubaru E-Outback +20 km/h
- Încărcare DC kWFără diferență
- Încărcare AC kWSubaru Solterra +11 kW
- Încărcare ↓ minFără diferență
- Greutate ↓ kgSubaru E-Outback −107 kg
- Portbagaj lSubaru E-Outback +198 l
Date tehnice: Subaru E-Outback vs Subaru Solterra
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Subaru E-OutbackAWD 280 kW | Subaru SolterraAWD · an model 2026 | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 526 km | 511 km | Subaru +15 km |
| Baterie | 71 kWh | 73,1 kWh | Subaru +2,1 kWh |
| Consum ↓ | 15,3 kWh/100 km | 14,3 kWh/100 km | Subaru −1 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 150 kW | 150 kW | Fără diferență |
| Încărcare AC | 11 kW | 22 kW | Subaru +11 kW |
| Încărcare 10–80% ↓ | 28 min | 28 min | Fără diferență |
| Autonomie pe minut de încărcare | 13,2 km/min | 12,8 km/min | Subaru +0,4 km/min |
| Tensiune | 400 V | — | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 381 CP | 343 CP | Subaru +38 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,5 s | 5,1 s | Subaru −0,6 s |
| Viteză maximă | 180 km/h | 160 km/h | Subaru +20 km/h |
| Tracțiune | AWD | AWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2010 kg | 2117 kg | Subaru −107 kg |
| Portbagaj | 619 l | 421 l | Subaru +198 l |
| Lungime | 4845 mm | — | — |
| Lățime | 1860 mm | — | — |
| Înălțime | 1675 mm | — | — |
| Ampatament | 2850 mm | — | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Subaru E-Outback
Subaru Solterra
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Subaru E-Outback
Subaru Solterra
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Subaru E-Outback sau Subaru Solterra?
Subaru E-Outback merge mai departe: 526 km WLTP față de cei 511 km ai modelului Subaru Solterra. Aceasta este o diferență de 15 km.
De ce Subaru Solterra are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Subaru E-Outback?
Subaru Solterra are 73,1 kWh și parcurge 511 km, în timp ce Subaru E-Outback, cu bateria de 71 kWh, parcurge 526 km. Consumul de energie decide: 14,3 față de 15,3 kWh/100 km.
Care are portbagajul mai mare?
Subaru E-Outback are capacitate mai mare: 619 l față de 421 l în Subaru Solterra. Diferența este de 198 l.
Care se încarcă mai repede?
Subaru E-Outback acceptă până la 150 kW DC, Subaru Solterra până la 150 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 28 și 28 min.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




