Škoda Elroq vs Toyota C-HR+
Škoda Elroq conduce 6 la 4
Cele mai mari diferențe: Putere — Škoda Elroq 299 CP, Toyota C-HR+ 224 CP · 0–100 km/h — Škoda Elroq 6,2 s, Toyota C-HR+ 7,4 s · Consum — Škoda Elroq 15,5 kWh/100 km, Toyota C-HR+ 13,4 kWh/100 km.
Škoda Elroq
Škoda Elroq este un SUV electric de segmentul C, disponibil cu tracțiune spate (RWD) sau integrală (AWD): are o putere cuprinsă între 190 și 340 de cai putere, o autonomie de până la 576 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 165 kW.
Toyota C-HR+
Toyota C-HR+ este un crossover din segmentul C în trei variante: autonomie WLTP între 458 și 606 km, putere între 167 și 343 CP.
Profil față de piață: Škoda Elroq vs Toyota C-HR+
Škoda Elroq85x
Toyota C-HR+77 kWh
Škoda Elroq sau Toyota C-HR+ — cine câștigă unde
Škoda Elroq conduce 6 la 4
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmToyota C-HR+ +30 km
- Baterie kWhŠkoda Elroq +5 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmToyota C-HR+ −2,1 kWh/100 km
- Putere CPŠkoda Elroq +75 CP
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −1,2 s
- Viteză maximă km/hŠkoda Elroq +20 km/h
- Încărcare DC kWŠkoda Elroq +15 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minToyota C-HR+ −1 min
- Greutate ↓ kgToyota C-HR+ −242 kg
- Portbagaj lŠkoda Elroq +54 l
Date tehnice: Škoda Elroq vs Toyota C-HR+
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Škoda Elroq85x | Toyota C-HR+77 kWh | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 576 km | 606 km | Toyota +30 km |
| Baterie | 77 kWh | 72 kWh | Škoda +5 kWh |
| Consum ↓ | 15,5 kWh/100 km | 13,4 kWh/100 km | Toyota −2,1 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 165 kW | 150 kW | Škoda +15 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 29 min | 28 min | Toyota −1 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 13,9 km/min | 15,2 km/min | Toyota +1,3 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 299 CP | 224 CP | Škoda +75 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 6,2 s | 7,4 s | Škoda −1,2 s |
| Viteză maximă | 180 km/h | 160 km/h | Škoda +20 km/h |
| Tracțiune | AWD | FWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2132 kg | 1890 kg | Toyota −242 kg |
| Portbagaj | 470 l | 416 l | Škoda +54 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4488 mm | 4520 mm | Toyota +32 mm |
| Lățime | 1884 mm | 1870 mm | Škoda +14 mm |
| Înălțime | 1620 mm | 1595 mm | Škoda +25 mm |
| Ampatament | 2766 mm | 2750 mm | Škoda +16 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Škoda Elroq
Toyota C-HR+
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Škoda Elroq
Toyota C-HR+
Alte comparații în această clasă: SUV / Crossover, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Škoda Elroq sau Toyota C-HR+?
Toyota C-HR+ merge mai departe: 606 km WLTP față de cei 576 km ai modelului Škoda Elroq. Aceasta este o diferență de 30 km.
De ce Škoda Elroq are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Toyota C-HR+?
Škoda Elroq are 77 kWh și parcurge 576 km, în timp ce Toyota C-HR+, cu bateria de 72 kWh, parcurge 606 km. Consumul de energie decide: 15,5 față de 13,4 kWh/100 km.
Cum diferă tracțiunea la Škoda Elroq și Toyota C-HR+?
Škoda Elroq are AWD și 299 CP. Toyota C-HR+ are FWD și 224 CP.
Care este mai puternic — Škoda Elroq sau Toyota C-HR+?
Škoda Elroq este mai puternic: 299 CP față de cei 224 CP ai modelului Toyota C-HR+. Diferența este de 75 CP.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



