Nio EL8 vs Xpeng G9L

Xpeng G9L conduce 6 la 3

Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Nio EL8 265 l, Xpeng G9L 935 l · Încărcare DC — Nio EL8 240 kW, Xpeng G9L 540 kW · Putere — Nio EL8 653 CP, Xpeng G9L 367 CP.

Nio EL8

Nio EL8 este un SUV electric de segmentul E, care oferă o putere de 653 CP și tracțiune integrală, disponibil cu două configurații ale bateriei.

Xpeng G9L

Xpeng G9L este un SUV cu șapte locuri din segmentul E: baterie de 110 kWh, autonomie WLTP de până la 591 km și încărcare DC de 540 kW.

Profil față de piață: Nio EL8 vs Xpeng G9L

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Nio EL8 sau Xpeng G9L — cine câștigă unde

Xpeng G9L conduce 6 la 3

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmXpeng G9L +81 km
    Nio EL8
    510
    Xpeng G9L
    591
  • Baterie kWhXpeng G9L +10 kWh
    Nio EL8
    100
    Xpeng G9L
    110
  • Consum ↓ kWh/100 kmXpeng G9L −0,1 kWh/100 km
    Nio EL8
    21,2
    Xpeng G9L
    21,1
  • Putere CPNio EL8 +286 CP
    Nio EL8
    653
    Xpeng G9L
    367
  • 0–100 km/h ↓ sNio EL8 −2,9 s
    Nio EL8
    4,1
    Xpeng G9L
    7
  • Viteză maximă km/hFără diferență
    Nio EL8
    200
    Xpeng G9L
    200
  • Încărcare DC kWXpeng G9L +300 kW
    Nio EL8
    240
    Xpeng G9L
    540
  • Încărcare AC kWFără diferență
    Nio EL8
    11
    Xpeng G9L
    11
  • Încărcare ↓ minXpeng G9L −8 min
    Nio EL8
    20
    Xpeng G9L
    12
  • Greutate ↓ kgNio EL8 −142 kg
    Nio EL8
    2558
    Xpeng G9L
    2700
  • Portbagaj lXpeng G9L +670 l
    Nio EL8
    265
    Xpeng G9L
    935

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Nio EL8 vs Xpeng G9L

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Nio EL8 vs Xpeng G9L
Parametri-cheie Nio EL8
100 kWh
Xpeng G9L
RWD Long Range
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP510 km591 kmXpeng +81 km
Baterie100 kWh110 kWhXpeng +10 kWh
Consum ↓21,2 kWh/100 km21,1 kWh/100 kmXpeng −0,1 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC240 kW540 kWXpeng +300 kW
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare 10–80% ↓20 min12 minXpeng −8 min
Autonomie pe minut de încărcare17,9 km/min34,5 km/minXpeng +16,6 km/min
Tensiune400 V800 VXpeng +400 V
Performanță și tracțiune
Putere653 CP367 CPNio +286 CP
0–100 km/h ↓4,1 s7 sNio −2,9 s
Viteză maximă200 km/h200 km/hFără diferență
TracțiuneAWDRWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓2558 kg2700 kgNio −142 kg
Portbagaj265 l935 lXpeng +670 l
V2L (alimentare externă)DaDa—
Lungime5099 mm5120 mmXpeng +21 mm
Lățime1989 mm1999 mmXpeng +10 mm
Înălțime1750 mm1788 mmXpeng +38 mm
Ampatament3070 mm3100 mmXpeng +30 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Nio EL8

Cost la 100 km6,36
Lunar79
Anual954

Xpeng G9L

Cost la 100 km6,33
Lunar79
Anual950

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Nio EL8

Xpeng G9L

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul E

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Nio EL8 sau Xpeng G9L?

Xpeng G9L merge mai departe: 591 km WLTP față de cei 510 km ai modelului Nio EL8. Aceasta este o diferență de 81 km.

Cum diferă tracțiunea la Nio EL8 și Xpeng G9L?

Nio EL8 are AWD și 653 CP. Xpeng G9L are RWD și 367 CP.

Care este mai puternic — Nio EL8 sau Xpeng G9L?

Nio EL8 este mai puternic: 653 CP față de cei 367 CP ai modelului Xpeng G9L. Diferența este de 286 CP.

Care are portbagajul mai mare?

Xpeng G9L are capacitate mai mare: 935 l față de 265 l în Nio EL8. Diferența este de 670 l.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.