Mini Aceman vs Renault 4 E-Tech
Renault 4 E-Tech conduce 5 la 4
Cele mai mari diferențe: Putere — Mini Aceman 218 CP, Renault 4 E-Tech 150 CP · Portbagaj — Mini Aceman 300 l, Renault 4 E-Tech 420 l · 0–100 km/h — Mini Aceman 7,1 s, Renault 4 E-Tech 8,2 s.
Mini Aceman
Mini Aceman este un crossover electric din segmentul B, care oferă trei configurații diferite de propulsie și capacități ale bateriei.
Renault 4 E-Tech
Renault 4 E-Tech este un SUV electric din segmentul B, care oferă două variante de propulsie, cu capacități diferite ale bateriei și putere diferită.
Profil față de piață: Mini Aceman vs Renault 4 E-Tech
Mini AcemanSE
Renault 4 E-TechComfort Range 150
Mini Aceman sau Renault 4 E-Tech — cine câștigă unde
Renault 4 E-Tech conduce 5 la 4
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmRenault 4 E-Tech +3 km
- Baterie kWhRenault 4 E-Tech +2,8 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmMini Aceman −0,1 kWh/100 km
- Putere CPMini Aceman +68 CP
- 0–100 km/h ↓ sMini Aceman −1,1 s
- Viteză maximă km/hMini Aceman +20 km/h
- Încărcare DC kWRenault 4 E-Tech +5 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgRenault 4 E-Tech −181 kg
- Portbagaj lRenault 4 E-Tech +120 l
Date tehnice: Mini Aceman vs Renault 4 E-Tech
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Mini AcemanSE | Renault 4 E-TechComfort Range 150 | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 406 km | 409 km | Renault +3 km |
| Baterie | 49,2 kWh | 52 kWh | Renault +2,8 kWh |
| Consum ↓ | 15 kWh/100 km | 15,1 kWh/100 km | Mini −0,1 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 95 kW | 100 kW | Renault +5 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 31 min 10–80% | 30 min 15–80% | 1 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 9,2 km/min | 8,9 km/min | Mini +0,3 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 218 CP | 150 CP | Mini +68 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 7,1 s | 8,2 s | Mini −1,1 s |
| Viteză maximă | 170 km/h | 150 km/h | Mini +20 km/h |
| Tracțiune | FWD | FWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1710 kg | 1529 kg | Renault −181 kg |
| Portbagaj | 300 l | 420 l | Renault +120 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Renault |
| Lungime | 4079 mm | 4140 mm | Renault +61 mm |
| Lățime | 1754 mm | 1810 mm | Renault +56 mm |
| Înălțime | 1514 mm | 1570 mm | Renault +56 mm |
| Ampatament | 2606 mm | 2620 mm | Renault +14 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Mini Aceman
Renault 4 E-Tech
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Mini Aceman
Renault 4 E-Tech
Alte comparații în această clasă: Crossover / SUV, segmentul B
Întrebări frecvente despre această comparație
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Renault 4 E-Tech — bateria sa de 52 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Mini Aceman, cu 49,2 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — Mini Aceman sau Renault 4 E-Tech?
Mini Aceman este mai puternic: 218 CP față de cei 150 CP ai modelului Renault 4 E-Tech. Diferența este de 68 CP.
Care are portbagajul mai mare?
Renault 4 E-Tech are capacitate mai mare: 420 l față de 300 l în Mini Aceman. Diferența este de 120 l.
Care se încarcă mai repede?
Mini Aceman acceptă până la 95 kW DC, Renault 4 E-Tech până la 100 kW.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.


