Mercedes EQS SUV vs Range Rover Electric

Range Rover Electric conduce 5 la 3

Cele mai mari diferențe: Putere — Mercedes EQS SUV 360 CP, Range Rover Electric 550 CP · Încărcare 10–80% — Mercedes EQS SUV 31 min, Range Rover Electric 22 min · 0–100 km/h — Mercedes EQS SUV 5,8 s, Range Rover Electric 4,5 s.

Mercedes EQS SUV

Mercedes EQS SUV este un vehicul electric din segmentul F, care oferă tracțiune integrală și autonomii WLTP care depășesc 600 de kilometri în majoritatea configurațiilor.

Range Rover Electric

Un SUV electric din segmentul F, care oferă o autonomie de 611 km și două variante de putere, ambele cu aceeași capacitate a bateriei.

Profil față de piață: Mercedes EQS SUV vs Range Rover Electric

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Mercedes EQS SUV sau Range Rover Electric — cine câștigă unde

Range Rover Electric conduce 5 la 3

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmMercedes EQS SUV +2 km
    Mercedes EQS SUV
    613
    Range Rover Electric
    611
  • Baterie kWhRange Rover Electric +10,5 kWh
    Mercedes EQS SUV
    108
    Range Rover Electric
    118,5
  • Consum ↓ kWh/100 kmMercedes EQS SUV −2 kWh/100 km
    Mercedes EQS SUV
    19,9
    Range Rover Electric
    21,9
  • Putere CPRange Rover Electric +190 CP
    Mercedes EQS SUV
    360
    Range Rover Electric
    550
  • 0–100 km/h ↓ sRange Rover Electric −1,3 s
    Mercedes EQS SUV
    5,8
    Range Rover Electric
    4,5
  • Viteză maximă km/hMercedes EQS SUV +10 km/h
    Mercedes EQS SUV
    210
    Range Rover Electric
    200
  • Încărcare DC kWFără date
    Mercedes EQS SUV
    200
    Range Rover Electric
    —
  • Încărcare AC kWFără date
    Mercedes EQS SUV
    11
    Range Rover Electric
    —
  • Încărcare ↓ minRange Rover Electric −9 min
    Mercedes EQS SUV
    31
    Range Rover Electric
    22
  • Greutate ↓ kgFără date
    Mercedes EQS SUV
    2735
    Range Rover Electric
    —
  • Portbagaj lRange Rover Electric +88 l
    Mercedes EQS SUV
    645
    Range Rover Electric
    733

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Mercedes EQS SUV vs Range Rover Electric

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Mercedes EQS SUV vs Range Rover Electric
Parametri-cheie Mercedes EQS SUV
450 4MATIC
Range Rover Electric
EV550
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP613 km611 kmMercedes +2 km
Baterie108 kWh118,5 kWhRange Rover +10,5 kWh
Consum ↓19,9 kWh/100 km21,9 kWh/100 kmMercedes −2 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC200 kW——
Încărcare AC11 kW——
Încărcare 10–80% ↓31 min22 minRange Rover −9 min
Autonomie pe minut de încărcare13,8 km/min19,4 km/minRange Rover +5,6 km/min
Tensiune400 V800 VRange Rover +400 V
Performanță și tracțiune
Putere360 CP550 CPRange Rover +190 CP
0–100 km/h ↓5,8 s4,5 sRange Rover −1,3 s
Viteză maximă210 km/h200 km/hMercedes +10 km/h
TracțiuneAWDAWD—
Aspecte practice
Greutate ↓2735 kg——
Portbagaj645 l733 lRange Rover +88 l
Lungime5125 mm5052 mmMercedes +73 mm
Lățime1959 mm——
Înălțime1718 mm1868 mmRange Rover +150 mm
Ampatament3210 mm2997 mmMercedes +213 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Mercedes EQS SUV

Cost la 100 km5,97
Lunar75
Anual896

Range Rover Electric

Cost la 100 km6,57
Lunar82
Anual985

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Mercedes EQS SUV

Range Rover Electric

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul F

Întrebări frecvente despre această comparație

De ce Range Rover Electric are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Mercedes EQS SUV?

Range Rover Electric are 118,5 kWh și parcurge 611 km, în timp ce Mercedes EQS SUV, cu bateria de 108 kWh, parcurge 613 km. Consumul de energie decide: 21,9 față de 19,9 kWh/100 km.

Care este mai puternic — Mercedes EQS SUV sau Range Rover Electric?

Range Rover Electric este mai puternic: 550 CP față de cei 360 CP ai modelului Mercedes EQS SUV. Diferența este de 190 CP.

Care are portbagajul mai mare?

Range Rover Electric are capacitate mai mare: 733 l față de 645 l în Mercedes EQS SUV. Diferența este de 88 l.

Care este mai ieftin de utilizat?

Mercedes EQS SUV consumă mai puțină electricitate: 19,9 kWh/100 km față de 21,9 kWh/100 km în Range Rover Electric. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 300 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.