Range Rover Electric vs Tesla Model X

Tesla Model X conduce 5 la 1

Cele mai mari diferențe: Putere — Range Rover Electric 550 CP, Tesla Model X 1020 CP · 0–100 km/h — Range Rover Electric 4,5 s, Tesla Model X 2,6 s · Portbagaj — Range Rover Electric 733 l, Tesla Model X 1050 l.

Range Rover Electric

Un SUV electric din segmentul F, care oferă o autonomie de 611 km și două variante de putere, ambele cu aceeași capacitate a bateriei.

Tesla Model X

Un SUV electric din segmentul F, care oferă două variante de propulsie cu putere mare și o autonomie care depășește 570 km în ciclul WLTP.

Profil față de piață: Range Rover Electric vs Tesla Model X

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Range Rover Electric sau Tesla Model X — cine câștigă unde

Tesla Model X conduce 5 la 1

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmRange Rover Electric +2 km
    Range Rover Electric
    611
    Tesla Model X
    609
  • Baterie kWhFără date
    Range Rover Electric
    118,5
    Tesla Model X
    —
  • Consum ↓ kWh/100 kmTesla Model X −2,6 kWh/100 km
    Range Rover Electric
    21,9
    Tesla Model X
    19,3
  • Putere CPTesla Model X +470 CP
    Range Rover Electric
    550
    Tesla Model X
    1020
  • 0–100 km/h ↓ sTesla Model X −1,9 s
    Range Rover Electric
    4,5
    Tesla Model X
    2,6
  • Viteză maximă km/hTesla Model X +62 km/h
    Range Rover Electric
    200
    Tesla Model X
    262
  • Încărcare DC kWFără date
    Range Rover Electric
    —
    Tesla Model X
    250
  • Încărcare AC kWFără date
    Range Rover Electric
    —
    Tesla Model X
    —
  • Încărcare ↓ minFără date
    Range Rover Electric
    22
    Tesla Model X
    —
  • Greutate ↓ kgFără date
    Range Rover Electric
    —
    Tesla Model X
    2470
  • Portbagaj lTesla Model X +317 l
    Range Rover Electric
    733
    Tesla Model X
    1050

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Range Rover Electric vs Tesla Model X

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Range Rover Electric vs Tesla Model X
Parametri-cheie Range Rover Electric
EV550
Tesla Model X
Plaid
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP611 km609 kmRange Rover +2 km
Baterie118,5 kWh——
Consum ↓21,9 kWh/100 km19,3 kWh/100 kmTesla −2,6 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC—250 kW—
Încărcare AC———
Încărcare 10–80% ↓22 min——
Autonomie pe minut de încărcare19,4 km/min——
Tensiune800 V400 VRange Rover +400 V
Performanță și tracțiune
Putere550 CP1020 CPTesla +470 CP
0–100 km/h ↓4,5 s2,6 sTesla −1,9 s
Viteză maximă200 km/h262 km/hTesla +62 km/h
TracțiuneAWDAWD—
Aspecte practice
Greutate ↓—2470 kg—
Portbagaj733 l1050 lTesla +317 l
Lungime5052 mm5057 mmTesla +5 mm
Lățime—1999 mm—
Înălțime1868 mm1680 mmRange Rover +188 mm
Ampatament2997 mm2965 mmRange Rover +32 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Range Rover Electric

Cost la 100 km6,57
Lunar82
Anual985

Tesla Model X

Cost la 100 km5,79
Lunar72
Anual869

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Range Rover Electric

Tesla Model X

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul F

Întrebări frecvente despre această comparație

Care este mai puternic — Range Rover Electric sau Tesla Model X?

Tesla Model X este mai puternic: 1020 CP față de cei 550 CP ai modelului Range Rover Electric. Diferența este de 470 CP.

Care are portbagajul mai mare?

Tesla Model X are capacitate mai mare: 1050 l față de 733 l în Range Rover Electric. Diferența este de 317 l.

Care este mai ieftin de utilizat?

Tesla Model X consumă mai puțină electricitate: 19,3 kWh/100 km față de 21,9 kWh/100 km în Range Rover Electric. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 390 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.