Bentley Torcal vs Mercedes EQS SUV
Bentley Torcal conduce 7 la 2
Cele mai mari diferențe: Putere — Bentley Torcal 888 CP, Mercedes EQS SUV 360 CP · 0–100 km/h — Bentley Torcal 2,9 s, Mercedes EQS SUV 5,8 s · Încărcare 10–80% — Bentley Torcal 16 min, Mercedes EQS SUV 31 min.
Bentley Torcal
Bentley Torcal este primul SUV electric de la Bentley: are o baterie de 108,7 kWh, o autonomie de până la 603 km conform standardului WLTP și o putere de 821 sau 888 cai putere.
Mercedes EQS SUV
Mercedes EQS SUV este un vehicul electric din segmentul F, care oferă tracțiune integrală și autonomii WLTP care depășesc 600 de kilometri în majoritatea configurațiilor.
Profil față de piață: Bentley Torcal vs Mercedes EQS SUV
- Bentley TorcalS
Mercedes EQS SUV450 4MATIC
Bentley Torcal sau Mercedes EQS SUV — cine câștigă unde
Bentley Torcal conduce 7 la 2
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmMercedes EQS SUV +10 km
- Baterie kWhBentley Torcal +0,7 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmBentley Torcal −1,9 kWh/100 km
- Putere CPBentley Torcal +528 CP
- 0–100 km/h ↓ sBentley Torcal −2,9 s
- Viteză maximă km/hBentley Torcal +50 km/h
- Încărcare DC kWFără date
- Încărcare AC kWFără date
- Încărcare ↓ minBentley Torcal −15 min
- Greutate ↓ kgBentley Torcal −15 kg
- Portbagaj lMercedes EQS SUV +185 l
Date tehnice: Bentley Torcal vs Mercedes EQS SUV
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Bentley Torcal S | Mercedes EQS SUV450 4MATIC | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 603 km | 613 km | Mercedes +10 km |
| Baterie | 108,7 kWh | 108 kWh | Bentley +0,7 kWh |
| Consum ↓ | 18 kWh/100 km | 19,9 kWh/100 km | Bentley −1,9 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | — | 200 kW | — |
| Încărcare AC | — | 11 kW | — |
| Încărcare 10–80% ↓ | 16 min | 31 min | Bentley −15 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 26,4 km/min | 13,8 km/min | Bentley +12,6 km/min |
| Tensiune | — | 400 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 888 CP | 360 CP | Bentley +528 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 2,9 s | 5,8 s | Bentley −2,9 s |
| Viteză maximă | 260 km/h | 210 km/h | Bentley +50 km/h |
| Tracțiune | AWD | AWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2720 kg | 2735 kg | Bentley −15 kg |
| Portbagaj | 460 l | 645 l | Mercedes +185 l |
| Lungime | 5008 mm | 5125 mm | Mercedes +117 mm |
| Lățime | 2025 mm | 1959 mm | Bentley +66 mm |
| Înălțime | 1677 mm | 1718 mm | Mercedes +41 mm |
| Ampatament | 3023 mm | 3210 mm | Mercedes +187 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Bentley Torcal
Mercedes EQS SUV
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Bentley Torcal
Mercedes EQS SUV
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul F
Întrebări frecvente despre această comparație
De ce Bentley Torcal are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Mercedes EQS SUV?
Bentley Torcal are 108,7 kWh și parcurge 603 km, în timp ce Mercedes EQS SUV, cu bateria de 108 kWh, parcurge 613 km. Consumul de energie decide: 18 față de 19,9 kWh/100 km.
Care este mai puternic — Bentley Torcal sau Mercedes EQS SUV?
Bentley Torcal este mai puternic: 888 CP față de cei 360 CP ai modelului Mercedes EQS SUV. Diferența este de 528 CP.
Care are portbagajul mai mare?
Mercedes EQS SUV are capacitate mai mare: 645 l față de 460 l în Bentley Torcal. Diferența este de 185 l.
Care este mai ieftin de utilizat?
Bentley Torcal consumă mai puțină electricitate: 18 kWh/100 km față de 19,9 kWh/100 km în Mercedes EQS SUV. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 285 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.
