Lancia Gamma vs Smart #1

Lancia Gamma conduce 6 la 4

Cele mai mari diferențe: Încărcare AC — Lancia Gamma 7 kW, Smart #1 22 kW · Portbagaj — Lancia Gamma 560 l, Smart #1 323 l · Autonomie WLTP — Lancia Gamma 741 km, Smart #1 440 km.

Lancia Gamma

Lancia Gamma este un crossover electric din segmentul C, disponibil în trei versiuni: autonomie WLTP de la 543 la 741 km, putere de la 230 la 350 cai putere și încărcare rapidă DC de 160 kW.

Smart #1

Smart #1 este un SUV electric din segmentul C în trei variante: autonomie WLTP de la 310 la 440 km, putere de la 272 la 428 CP.

Profil față de piață: Lancia Gamma vs Smart #1

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Lancia Gamma sau Smart #1 — cine câștigă unde

Lancia Gamma conduce 6 la 4

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmLancia Gamma +301 km
    Lancia Gamma
    741
    Smart #1
    440
  • Baterie kWhLancia Gamma +31,2 kWh
    Lancia Gamma
    97,2
    Smart #1
    66
  • Consum ↓ kWh/100 kmLancia Gamma −0,2 kWh/100 km
    Lancia Gamma
    16,2
    Smart #1
    16,4
  • Putere CPSmart #1 +27 CP
    Lancia Gamma
    245
    Smart #1
    272
  • 0–100 km/h ↓ sSmart #1 −1,1 s
    Lancia Gamma
    7,8
    Smart #1
    6,7
  • Viteză maximă km/hLancia Gamma +10 km/h
    Lancia Gamma
    190
    Smart #1
    180
  • Încărcare DC kWLancia Gamma +10 kW
    Lancia Gamma
    160
    Smart #1
    150
  • Încărcare AC kWSmart #1 +15 kW
    Lancia Gamma
    7
    Smart #1
    22
  • Greutate ↓ kgSmart #1 −315 kg
    Lancia Gamma
    2135
    Smart #1
    1820
  • Portbagaj lLancia Gamma +237 l
    Lancia Gamma
    560
    Smart #1
    323

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Lancia Gamma vs Smart #1

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Lancia Gamma vs Smart #1
Parametri-cheie Lancia Gamma
Long Range
Smart #1
Pro+
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP741 km440 kmLancia +301 km
Baterie97,2 kWh66 kWhLancia +31,2 kWh
Consum ↓16,2 kWh/100 km16,4 kWh/100 kmLancia −0,2 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC160 kW150 kWLancia +10 kW
Încărcare AC7 kW22 kWSmart +15 kW
Încărcare ⚠27 min 20–80%30 min 10–80%3 min
Autonomie pe minut de încărcare16,5 km/min10,3 km/minLancia +6,2 km/min
Tensiune400 V400 VFără diferență
Performanță și tracțiune
Putere245 CP272 CPSmart +27 CP
0–100 km/h ↓7,8 s6,7 sSmart −1,1 s
Viteză maximă190 km/h180 km/hLancia +10 km/h
TracțiuneFWDRWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓2135 kg1820 kgSmart −315 kg
Portbagaj560 l323 lLancia +237 l
V2L (alimentare externă)DaDa—
Lungime4672 mm4270 mmLancia +402 mm
Lățime1898 mm1822 mmLancia +76 mm
Înălțime1664 mm1636 mmLancia +28 mm
Ampatament2791 mm2750 mmLancia +41 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Lancia Gamma

Cost la 100 km4,86
Lunar61
Anual729

Smart #1

Cost la 100 km4,92
Lunar61
Anual738

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Lancia Gamma

Smart #1

Alte comparații în această clasă: Crossover / SUV, segmentul C

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Lancia Gamma sau Smart #1?

Lancia Gamma merge mai departe: 741 km WLTP față de cei 440 km ai modelului Smart #1. Aceasta este o diferență de 301 km.

Cum diferă tracțiunea la Lancia Gamma și Smart #1?

Lancia Gamma are FWD și 245 CP. Smart #1 are RWD și 272 CP.

Care are portbagajul mai mare?

Lancia Gamma are capacitate mai mare: 560 l față de 323 l în Smart #1. Diferența este de 237 l.

Care se încarcă mai repede?

Lancia Gamma acceptă până la 160 kW DC, Smart #1 până la 150 kW.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.