Hyundai Ioniq 6 N vs Nio ET5
Egalitate: 5 la 5
Cele mai mari diferențe: Încărcare 10–80% — Hyundai Ioniq 6 N 18 min, Nio ET5 40 min · Încărcare DC — Hyundai Ioniq 6 N 260 kW, Nio ET5 125 kW · Viteză maximă — Hyundai Ioniq 6 N 257 km/h, Nio ET5 200 km/h.
Hyundai Ioniq 6 N
Un sedan sportiv din clasa D, cu performanțe ridicate, echipat cu tracțiune integrală și încărcare rapidă DC.
Nio ET5
Nio ET5 este o berlină din clasa medie (segmentul D), care oferă tracțiune integrală și accelerează de la 0 la 100 km/h în 4 secunde.
Profil față de piață: Hyundai Ioniq 6 N vs Nio ET5
Hyundai Ioniq 6 NN
Nio ET5100 kWh
Hyundai Ioniq 6 N sau Nio ET5 — cine câștigă unde
Egalitate: 5 la 5
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmNio ET5 +103 km
- Baterie kWhNio ET5 +16 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmNio ET5 −0,1 kWh/100 km
- Putere CPHyundai Ioniq 6 N +120 CP
- 0–100 km/h ↓ sHyundai Ioniq 6 N −0,6 s
- Viteză maximă km/hHyundai Ioniq 6 N +57 km/h
- Încărcare DC kWHyundai Ioniq 6 N +135 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minHyundai Ioniq 6 N −22 min
- Greutate ↓ kgNio ET5 −6 kg
- Portbagaj lNio ET5 +15 l
Date tehnice: Hyundai Ioniq 6 N vs Nio ET5
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Hyundai Ioniq 6 NN | Nio ET5100 kWh | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 487 km | 590 km | Nio +103 km |
| Baterie | 84 kWh | 100 kWh | Nio +16 kWh |
| Consum ↓ | 18,7 kWh/100 km | 18,6 kWh/100 km | Nio −0,1 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 260 kW | 125 kW | Hyundai +135 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 18 min | 40 min | Hyundai −22 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 18,9 km/min | 10,3 km/min | Hyundai +8,6 km/min |
| Tensiune | 800 V | 400 V | Hyundai +400 V |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 609 CP | 489 CP | Hyundai +120 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 3,4 s | 4 s | Hyundai −0,6 s |
| Viteză maximă | 257 km/h | 200 km/h | Hyundai +57 km/h |
| Tracțiune | AWD | AWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2166 kg | 2160 kg | Nio −6 kg |
| Portbagaj | 371 l | 386 l | Nio +15 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4935 mm | 4790 mm | Hyundai +145 mm |
| Lățime | 1940 mm | 1960 mm | Nio +20 mm |
| Înălțime | 1495 mm | 1499 mm | Nio +4 mm |
| Ampatament | 2965 mm | 2888 mm | Hyundai +77 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Hyundai Ioniq 6 N
Nio ET5
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Alte comparații în această clasă: Sedan, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Hyundai Ioniq 6 N sau Nio ET5?
Nio ET5 merge mai departe: 590 km WLTP față de cei 487 km ai modelului Hyundai Ioniq 6 N. Aceasta este o diferență de 103 km.
Care se încarcă mai repede?
Hyundai Ioniq 6 N acceptă până la 260 kW DC, Nio ET5 până la 125 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 18 și 40 min.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



