GAC Aion V vs Subaru Solterra
GAC Aion V conduce 6 la 5
Cele mai mari diferențe: Încărcare AC — GAC Aion V 11 kW, Subaru Solterra 22 kW · Putere — GAC Aion V 204 CP, Subaru Solterra 343 CP · 0–100 km/h — GAC Aion V 8 s, Subaru Solterra 5,1 s.
GAC Aion V
Un SUV electric de segmentul D, cu o autonomie de 510 kilometri în ciclul WLTP și o putere de 204 CP.
Subaru Solterra
Subaru Solterra este un SUV din segmentul D cu tracțiune integrală, în anul model 2026 cu 343 CP și autonomie WLTP de 511 km.
Profil față de piață: GAC Aion V vs Subaru Solterra
GAC Aion V77 kWh
Subaru SolterraAWD · an model 2026
GAC Aion V sau Subaru Solterra — cine câștigă unde
GAC Aion V conduce 6 la 5
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmSubaru Solterra +1 km
- Baterie kWhGAC Aion V +2,2 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmSubaru Solterra −2,4 kWh/100 km
- Putere CPSubaru Solterra +139 CP
- 0–100 km/h ↓ sSubaru Solterra −2,9 s
- Viteză maximă km/hGAC Aion V +20 km/h
- Încărcare DC kWGAC Aion V +30 kW
- Încărcare AC kWSubaru Solterra +11 kW
- Încărcare ↓ minGAC Aion V −4 min
- Greutate ↓ kgGAC Aion V −307 kg
- Portbagaj lGAC Aion V +21 l
Date tehnice: GAC Aion V vs Subaru Solterra
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | GAC Aion V77 kWh | Subaru SolterraAWD · an model 2026 | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 510 km | 511 km | Subaru +1 km |
| Baterie | 75,3 kWh | 73,1 kWh | GAC +2,2 kWh |
| Consum ↓ | 16,7 kWh/100 km | 14,3 kWh/100 km | Subaru −2,4 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 180 kW | 150 kW | GAC +30 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 22 kW | Subaru +11 kW |
| Încărcare 10–80% ↓ | 24 min | 28 min | GAC −4 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 14,9 km/min | 12,8 km/min | GAC +2,1 km/min |
| Tensiune | 400 V | — | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 204 CP | 343 CP | Subaru +139 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 8 s | 5,1 s | Subaru −2,9 s |
| Viteză maximă | 180 km/h | 160 km/h | GAC +20 km/h |
| Tracțiune | FWD | AWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1810 kg | 2117 kg | GAC −307 kg |
| Portbagaj | 442 l | 421 l | GAC +21 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Nu | doar GAC |
| Lungime | 4605 mm | — | — |
| Lățime | 1876 mm | — | — |
| Înălțime | 1699 mm | — | — |
| Ampatament | 2775 mm | — | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
GAC Aion V
Subaru Solterra
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
GAC Aion V
Subaru Solterra
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
De ce GAC Aion V are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Subaru Solterra?
GAC Aion V are 75,3 kWh și parcurge 510 km, în timp ce Subaru Solterra, cu bateria de 73,1 kWh, parcurge 511 km. Consumul de energie decide: 16,7 față de 14,3 kWh/100 km.
Cum diferă tracțiunea la GAC Aion V și Subaru Solterra?
GAC Aion V are FWD și 204 CP. Subaru Solterra are AWD și 343 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar GAC Aion V — bateria sa de 75,3 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Subaru Solterra, cu 73,1 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — GAC Aion V sau Subaru Solterra?
Subaru Solterra este mai puternic: 343 CP față de cei 204 CP ai modelului GAC Aion V. Diferența este de 139 CP.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




