Ford Capri vs Ford Explorer

Egalitate: 1 la 1

Cele mai mari diferențe: Consum — Ford Capri 13,8 kWh/100 km, Ford Explorer 13,1 kWh/100 km · Autonomie WLTP — Ford Capri 627 km, Ford Explorer 602 km.

Ford Capri

Ford Capri este un SUV din segmentul D, disponibil în trei variante, cu tracțiune spate sau integrală, și o autonomie de până la 627 kilometri.

Ford Explorer

Ford Explorer este un SUV din segmentul D, în anul model 2027 în trei variante: autonomie WLTP între 444 și 602 km, putere între 190 și 340 CP.

Profil față de piață: Ford Capri vs Ford Explorer

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Ford Capri sau Ford Explorer — cine câștigă unde

Egalitate: 1 la 1

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmFord Capri +25 km
    Ford Capri
    627
    Ford Explorer
    602
  • Baterie kWhFără diferență
    Ford Capri
    79
    Ford Explorer
    79
  • Consum ↓ kWh/100 kmFord Explorer −0,7 kWh/100 km
    Ford Capri
    13,8
    Ford Explorer
    13,1
  • Putere CPFără diferență
    Ford Capri
    286
    Ford Explorer
    286
  • 0–100 km/h ↓ sFără diferență
    Ford Capri
    6,4
    Ford Explorer
    6,4
  • Viteză maximă km/hFără diferență
    Ford Capri
    180
    Ford Explorer
    180
  • Încărcare DC kWFără diferență
    Ford Capri
    183
    Ford Explorer
    183
  • Încărcare AC kWFără date
    Ford Capri
    11
    Ford Explorer
    —
  • Încărcare ↓ minFără date
    Ford Capri
    29
    Ford Explorer
    —
  • Greutate ↓ kgFără date
    Ford Capri
    2023
    Ford Explorer
    —
  • Portbagaj lFără date
    Ford Capri
    572
    Ford Explorer
    —

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Ford Capri vs Ford Explorer

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Ford Capri vs Ford Explorer
Parametri-cheie Ford Capri
Extended Range RWD
Ford Explorer
Extended Range RWD · an model 2027
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP627 km602 kmFord +25 km
Baterie79 kWh79 kWhFără diferență
Consum ↓13,8 kWh/100 km13,1 kWh/100 kmFord −0,7 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC183 kW183 kWFără diferență
Încărcare AC11 kW——
Încărcare 10–80% ↓29 min——
Autonomie pe minut de încărcare15,1 km/min——
Tensiune400 V——
Performanță și tracțiune
Putere286 CP286 CPFără diferență
0–100 km/h ↓6,4 s6,4 sFără diferență
Viteză maximă180 km/h180 km/hFără diferență
TracțiuneRWDRWD—
Aspecte practice
Greutate ↓2023 kg——
Portbagaj572 l——
V2L (alimentare externă)DaNudoar Ford
Lungime4634 mm——
Lățime1872 mm——
Înălțime1627 mm——
Ampatament2767 mm——

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Ford Capri

Cost la 100 km4,14
Lunar52
Anual621

Ford Explorer

Cost la 100 km3,93
Lunar49
Anual589

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Ford Capri

Ford Explorer

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Ford Capri sau Ford Explorer?

Ford Capri merge mai departe: 627 km WLTP față de cei 602 km ai modelului Ford Explorer. Aceasta este o diferență de 25 km.

Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?

Doar Ford Capri — bateria sa de 79 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Ford Explorer, cu 79 kWh, nu oferă această opțiune.

Care se încarcă mai repede?

Ford Capri acceptă până la 183 kW DC, Ford Explorer până la 183 kW.

Care este mai ieftin de utilizat?

Ford Explorer consumă mai puțină electricitate: 13,1 kWh/100 km față de 13,8 kWh/100 km în Ford Capri. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 105 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.