Elaris BEO vs Xpeng G6

Xpeng G6 conduce 5 la 1

Cele mai mari diferențe: Putere — Elaris BEO 204 CP, Xpeng G6 296 CP · Viteză maximă — Elaris BEO 150 km/h, Xpeng G6 202 km/h · Portbagaj — Elaris BEO 467 l, Xpeng G6 571 l.

Elaris BEO

Elaris BEO este un SUV din segmentul D, în anul model 2026 în două variante de 204 CP: autonomie WLTP între 456 și 489 km.

Xpeng G6

Xpeng G6 este un crossover din segmentul D care oferă trei variante de propulsie și încărcare rapidă DC până la 451 kW.

Profil față de piață: Elaris BEO vs Xpeng G6

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Elaris BEO sau Xpeng G6 — cine câștigă unde

Xpeng G6 conduce 5 la 1

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmXpeng G6 +36 km
    Elaris BEO
    489
    Xpeng G6
    525
  • Baterie kWhElaris BEO +6 kWh
    Elaris BEO
    86
    Xpeng G6
    80
  • Consum ↓ kWh/100 kmXpeng G6 −0,1 kWh/100 km
    Elaris BEO
    17,6
    Xpeng G6
    17,5
  • Putere CPXpeng G6 +92 CP
    Elaris BEO
    204
    Xpeng G6
    296
  • 0–100 km/h ↓ sFără date
    Elaris BEO
    —
    Xpeng G6
    6,7
  • Viteză maximă km/hXpeng G6 +52 km/h
    Elaris BEO
    150
    Xpeng G6
    202
  • Încărcare DC kWFără date
    Elaris BEO
    —
    Xpeng G6
    451
  • Încărcare AC kWFără date
    Elaris BEO
    —
    Xpeng G6
    11
  • Greutate ↓ kgFără date
    Elaris BEO
    —
    Xpeng G6
    2115
  • Portbagaj lXpeng G6 +104 l
    Elaris BEO
    467
    Xpeng G6
    571

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Elaris BEO vs Xpeng G6

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Elaris BEO vs Xpeng G6
Parametri-cheie Elaris BEO
Innovationspaket
Xpeng G6
Long Range RWD
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP489 km525 kmXpeng +36 km
Baterie86 kWh80 kWhElaris +6 kWh
Consum ↓17,6 kWh/100 km17,5 kWh/100 kmXpeng −0,1 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC—451 kW—
Încărcare AC—11 kW—
Încărcare ⚠45 min 20–80%12 min 10–80%33 min
Autonomie pe minut de încărcare6,5 km/min30,6 km/minXpeng +24,1 km/min
Tensiune—800 V—
Performanță și tracțiune
Putere204 CP296 CPXpeng +92 CP
0–100 km/h ↓—6,7 s—
Viteză maximă150 km/h202 km/hXpeng +52 km/h
TracțiuneFWDRWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓—2115 kg—
Portbagaj467 l571 lXpeng +104 l
V2L (alimentare externă)NuDadoar Xpeng
Lungime—4758 mm—
Lățime—1920 mm—
Înălțime—1650 mm—
Ampatament—2890 mm—

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Elaris BEO

Cost la 100 km5,28
Lunar66
Anual792

Xpeng G6

Cost la 100 km5,25
Lunar66
Anual788

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Elaris BEO

Xpeng G6

Alte comparații în această clasă: SUV / Crossover, segmentul D

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Elaris BEO sau Xpeng G6?

Xpeng G6 merge mai departe: 525 km WLTP față de cei 489 km ai modelului Elaris BEO. Aceasta este o diferență de 36 km.

De ce Elaris BEO are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Xpeng G6?

Elaris BEO are 86 kWh și parcurge 489 km, în timp ce Xpeng G6, cu bateria de 80 kWh, parcurge 525 km. Consumul de energie decide: 17,6 față de 17,5 kWh/100 km.

Cum diferă tracțiunea la Elaris BEO și Xpeng G6?

Elaris BEO are FWD și 204 CP. Xpeng G6 are RWD și 296 CP.

Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?

Doar Xpeng G6 — bateria sa de 80 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Elaris BEO, cu 86 kWh, nu oferă această opțiune.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.