Elaris BEO vs Tesla Model Y

Tesla Model Y conduce 5 la 1

Cele mai mari diferențe: Putere — Elaris BEO 204 CP, Tesla Model Y 514 CP · Portbagaj — Elaris BEO 467 l, Tesla Model Y 822 l · Viteză maximă — Elaris BEO 150 km/h, Tesla Model Y 201 km/h.

Elaris BEO

Elaris BEO este un SUV din segmentul D, în anul model 2026 în două variante de 204 CP: autonomie WLTP între 456 și 489 km.

Tesla Model Y

Tesla Model Y este un SUV din segmentul D, oferit în anul model 2026 în patru variante: autonomie WLTP de la 525 la 622 km, accelerație de la 0 la 100 km/h de la 7,2 la 3,5 secunde.

Profil față de piață: Elaris BEO vs Tesla Model Y

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Elaris BEO sau Tesla Model Y — cine câștigă unde

Tesla Model Y conduce 5 la 1

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmTesla Model Y +133 km
    Elaris BEO
    489
    Tesla Model Y
    622
  • Baterie kWhElaris BEO +7 kWh
    Elaris BEO
    86
    Tesla Model Y
    79
  • Consum ↓ kWh/100 kmTesla Model Y −2 kWh/100 km
    Elaris BEO
    17,6
    Tesla Model Y
    15,6
  • Putere CPTesla Model Y +310 CP
    Elaris BEO
    204
    Tesla Model Y
    514
  • 0–100 km/h ↓ sFără date
    Elaris BEO
    —
    Tesla Model Y
    4,6
  • Viteză maximă km/hTesla Model Y +51 km/h
    Elaris BEO
    150
    Tesla Model Y
    201
  • Încărcare DC kWFără date
    Elaris BEO
    —
    Tesla Model Y
    250
  • Încărcare AC kWFără date
    Elaris BEO
    —
    Tesla Model Y
    11
  • Încărcare ↓ minFără date
    Elaris BEO
    45
    Tesla Model Y
    —
  • Greutate ↓ kgFără date
    Elaris BEO
    —
    Tesla Model Y
    1997
  • Portbagaj lTesla Model Y +355 l
    Elaris BEO
    467
    Tesla Model Y
    822

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Elaris BEO vs Tesla Model Y

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Elaris BEO vs Tesla Model Y
Parametri-cheie Elaris BEO
Innovationspaket
Tesla Model Y
Premium AWD
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP489 km622 kmTesla +133 km
Baterie86 kWh79 kWhElaris +7 kWh
Consum ↓17,6 kWh/100 km15,6 kWh/100 kmTesla −2 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC—250 kW—
Încărcare AC—11 kW—
Încărcare 20–80% ↓45 min——
Autonomie pe minut de încărcare6,5 km/min——
Tensiune—400 V—
Performanță și tracțiune
Putere204 CP514 CPTesla +310 CP
0–100 km/h ↓—4,6 s—
Viteză maximă150 km/h201 km/hTesla +51 km/h
TracțiuneFWDAWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓—1997 kg—
Portbagaj467 l822 lTesla +355 l
Lungime—4790 mm—
Lățime—1920 mm—
Înălțime—1624 mm—
Ampatament—2890 mm—

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Elaris BEO

Cost la 100 km5,28
Lunar66
Anual792

Tesla Model Y

Cost la 100 km4,68
Lunar59
Anual702

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Elaris BEO

Tesla Model Y

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Elaris BEO sau Tesla Model Y?

Tesla Model Y merge mai departe: 622 km WLTP față de cei 489 km ai modelului Elaris BEO. Aceasta este o diferență de 133 km.

De ce Elaris BEO are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Tesla Model Y?

Elaris BEO are 86 kWh și parcurge 489 km, în timp ce Tesla Model Y, cu bateria de 79 kWh, parcurge 622 km. Consumul de energie decide: 17,6 față de 15,6 kWh/100 km.

Cum diferă tracțiunea la Elaris BEO și Tesla Model Y?

Elaris BEO are FWD și 204 CP. Tesla Model Y are AWD și 514 CP.

Care este mai puternic — Elaris BEO sau Tesla Model Y?

Tesla Model Y este mai puternic: 514 CP față de cei 204 CP ai modelului Elaris BEO. Diferența este de 310 CP.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.