BMW iX4 vs Volvo EX60 Cross Country
Volvo EX60 Cross Country conduce 6 la 4
Cele mai mari diferențe: Încărcare AC — BMW iX4 11 kW, Volvo EX60 Cross Country 22 kW · Autonomie WLTP — BMW iX4 828 km, Volvo EX60 Cross Country 640 km · Baterie — BMW iX4 108,7 kWh, Volvo EX60 Cross Country 90 kWh.
BMW iX4
BMW iX4 este un SUV electric din clasa D, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 374–469 cai putere, o autonomie de până la 828 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 400 kW.
Volvo EX60 Cross Country
Volvo EX60 Cross Country este un SUV din segmentul D, care oferă două variante cu tracțiune integrală și o putere considerabilă.
Profil față de piață: BMW iX4 vs Volvo EX60 Cross Country
BMW iX450 xDrive
Volvo EX60 Cross CountryP10 AWD
BMW iX4 sau Volvo EX60 Cross Country — cine câștigă unde
Volvo EX60 Cross Country conduce 6 la 4
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmBMW iX4 +188 km
- Baterie kWhBMW iX4 +18,7 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −0,5 kWh/100 km
- Putere CPVolvo EX60 Cross Country +41 CP
- 0–100 km/h ↓ sVolvo EX60 Cross Country −0,2 s
- Viteză maximă km/hBMW iX4 +30 km/h
- Încărcare DC kWFără diferență
- Încărcare AC kWVolvo EX60 Cross Country +11 kW
- Încărcare ↓ minVolvo EX60 Cross Country −3 min
- Greutate ↓ kgVolvo EX60 Cross Country −10 kg
- Portbagaj lVolvo EX60 Cross Country +33 l
Date tehnice: BMW iX4 vs Volvo EX60 Cross Country
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BMW iX450 xDrive | Volvo EX60 Cross CountryP10 AWD | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 828 km | 640 km | BMW +188 km |
| Baterie | 108,7 kWh | 90 kWh | BMW +18,7 kWh |
| Consum ↓ | 15,7 kWh/100 km | 16,2 kWh/100 km | BMW −0,5 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 400 kW | 400 kW | Fără diferență |
| Încărcare AC | 11 kW | 22 kW | Volvo +11 kW |
| Încărcare 10–80% ↓ | 21 min | 18 min | Volvo −3 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 27,6 km/min | 24,9 km/min | BMW +2,7 km/min |
| Tensiune | 800 V | 800 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 469 CP | 510 CP | Volvo +41 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 4,7 s | Volvo −0,2 s |
| Viteză maximă | 210 km/h | 180 km/h | BMW +30 km/h |
| Tracțiune | AWD | AWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2305 kg | 2295 kg | Volvo −10 kg |
| Portbagaj | 490 l | 523 l | Volvo +33 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4782 mm | 4803 mm | Volvo +21 mm |
| Lățime | 1895 mm | 1899 mm | Volvo +4 mm |
| Înălțime | 1595 mm | 1635 mm | Volvo +40 mm |
| Ampatament | 2897 mm | 2970 mm | Volvo +73 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BMW iX4
Volvo EX60 Cross Country
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Volvo EX60 Cross Country
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BMW iX4 sau Volvo EX60 Cross Country?
BMW iX4 merge mai departe: 828 km WLTP față de cei 640 km ai modelului Volvo EX60 Cross Country. Aceasta este o diferență de 188 km.
Care se încarcă mai repede?
BMW iX4 acceptă până la 400 kW DC, Volvo EX60 Cross Country până la 400 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 21 și 18 min.
Care este mai ieftin de utilizat?
BMW iX4 consumă mai puțină electricitate: 15,7 kWh/100 km față de 16,2 kWh/100 km în Volvo EX60 Cross Country. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 75 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



