BMW iX4 vs MG IM6
BMW iX4 conduce 7 la 3
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — BMW iX4 490 l, MG IM6 665 l · Autonomie WLTP — BMW iX4 828 km, MG IM6 625 km · Încărcare 10–80% — BMW iX4 21 min, MG IM6 17 min.
BMW iX4
BMW iX4 este un SUV electric din clasa D, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 374–469 cai putere, o autonomie de până la 828 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 400 kW.
MG IM6
MG IM6 este un SUV din clasa D, care oferă o putere mare a motorului și încărcare rapidă DC de până la 396 kW.
Profil față de piață: BMW iX4 vs MG IM6
BMW iX4 sau MG IM6 — cine câștigă unde
BMW iX4 conduce 7 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmBMW iX4 +203 km
- Baterie kWhBMW iX4 +12,2 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −2,5 kWh/100 km
- Putere CPBMW iX4 +62 CP
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −0,5 s
- Viteză maximă km/hMG IM6 +25 km/h
- Încărcare DC kWBMW iX4 +4 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minMG IM6 −4 min
- Greutate ↓ kgBMW iX4 −15 kg
- Portbagaj lMG IM6 +175 l
Date tehnice: BMW iX4 vs MG IM6
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BMW iX450 xDrive | MG IM6Premium | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 828 km | 625 km | BMW +203 km |
| Baterie | 108,7 kWh | 96,5 kWh | BMW +12,2 kWh |
| Consum ↓ | 15,7 kWh/100 km | 18,2 kWh/100 km | BMW −2,5 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 400 kW | 396 kW | BMW +4 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 21 min | 17 min | MG −4 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 27,6 km/min | 25,7 km/min | BMW +1,9 km/min |
| Tensiune | 800 V | 800 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 469 CP | 407 CP | BMW +62 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 5,4 s | BMW −0,5 s |
| Viteză maximă | 210 km/h | 235 km/h | MG +25 km/h |
| Tracțiune | AWD | RWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2305 kg | 2320 kg | BMW −15 kg |
| Portbagaj | 490 l | 665 l | MG +175 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4782 mm | 4904 mm | MG +122 mm |
| Lățime | 1895 mm | 1988 mm | MG +93 mm |
| Înălțime | 1595 mm | 1669 mm | MG +74 mm |
| Ampatament | 2897 mm | 2950 mm | MG +53 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BMW iX4
MG IM6
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BMW iX4 sau MG IM6?
BMW iX4 merge mai departe: 828 km WLTP față de cei 625 km ai modelului MG IM6. Aceasta este o diferență de 203 km.
Cum diferă tracțiunea la BMW iX4 și MG IM6?
BMW iX4 are AWD și 469 CP. MG IM6 are RWD și 407 CP.
Care are portbagajul mai mare?
MG IM6 are capacitate mai mare: 665 l față de 490 l în BMW iX4. Diferența este de 175 l.
Care se încarcă mai repede?
BMW iX4 acceptă până la 400 kW DC, MG IM6 până la 396 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 21 și 17 min.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.







