BMW iX4 vs Hyundai Ioniq 5
BMW iX4 conduce 8 la 3
Cele mai mari diferențe: Putere — BMW iX4 469 CP, Hyundai Ioniq 5 229 CP · Încărcare DC — BMW iX4 400 kW, Hyundai Ioniq 5 260 kW · 0–100 km/h — BMW iX4 4,9 s, Hyundai Ioniq 5 7,5 s.
BMW iX4
BMW iX4 este un SUV electric din clasa D, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 374–469 cai putere, o autonomie de până la 828 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 400 kW.
Hyundai Ioniq 5
Hyundai Ioniq 5 este un crossover din segmentul D, care oferă trei variante de tracțiune și are autonomii WLTP de până la 570 km.
Profil față de piață: BMW iX4 vs Hyundai Ioniq 5
BMW iX450 xDrive
Hyundai Ioniq 584 kWh RWD
BMW iX4 sau Hyundai Ioniq 5 — cine câștigă unde
BMW iX4 conduce 8 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmBMW iX4 +258 km
- Baterie kWhBMW iX4 +24,7 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −0,3 kWh/100 km
- Putere CPBMW iX4 +240 CP
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −2,6 s
- Viteză maximă km/hBMW iX4 +25 km/h
- Încărcare DC kWBMW iX4 +140 kW
- Încărcare AC kWBMW iX4 +0,5 kW
- Încărcare ↓ minHyundai Ioniq 5 −3 min
- Greutate ↓ kgHyundai Ioniq 5 −320 kg
- Portbagaj lHyundai Ioniq 5 +30 l
Date tehnice: BMW iX4 vs Hyundai Ioniq 5
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BMW iX450 xDrive | Hyundai Ioniq 584 kWh RWD | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 828 km | 570 km | BMW +258 km |
| Baterie | 108,7 kWh | 84 kWh | BMW +24,7 kWh |
| Consum ↓ | 15,7 kWh/100 km | 16 kWh/100 km | BMW −0,3 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 400 kW | 260 kW | BMW +140 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 10,5 kW | BMW +0,5 kW |
| Încărcare 10–80% ↓ | 21 min | 18 min | Hyundai −3 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 27,6 km/min | 22,2 km/min | BMW +5,4 km/min |
| Tensiune | 800 V | 800 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 469 CP | 229 CP | BMW +240 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 7,5 s | BMW −2,6 s |
| Viteză maximă | 210 km/h | 185 km/h | BMW +25 km/h |
| Tracțiune | AWD | RWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2305 kg | 1985 kg | Hyundai −320 kg |
| Portbagaj | 490 l | 520 l | Hyundai +30 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4782 mm | 4655 mm | BMW +127 mm |
| Lățime | 1895 mm | 1890 mm | BMW +5 mm |
| Înălțime | 1595 mm | 1605 mm | Hyundai +10 mm |
| Ampatament | 2897 mm | 3000 mm | Hyundai +103 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BMW iX4
Hyundai Ioniq 5
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Hyundai Ioniq 5
Alte comparații în această clasă: SUV / Crossover, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BMW iX4 sau Hyundai Ioniq 5?
BMW iX4 merge mai departe: 828 km WLTP față de cei 570 km ai modelului Hyundai Ioniq 5. Aceasta este o diferență de 258 km.
Cum diferă tracțiunea la BMW iX4 și Hyundai Ioniq 5?
BMW iX4 are AWD și 469 CP. Hyundai Ioniq 5 are RWD și 229 CP.
Care este mai puternic — BMW iX4 sau Hyundai Ioniq 5?
BMW iX4 este mai puternic: 469 CP față de cei 229 CP ai modelului Hyundai Ioniq 5. Diferența este de 240 CP.
Care se încarcă mai repede?
BMW iX4 acceptă până la 400 kW DC, Hyundai Ioniq 5 până la 260 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 21 și 18 min.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.






