BMW iX3 vs BMW iX4

BMW iX3 conduce 3 la 1

Cele mai mari diferențe: Portbagaj — BMW iX3 520 l, BMW iX4 490 l · Consum — BMW iX3 15,1 kWh/100 km, BMW iX4 15,7 kWh/100 km · Autonomie WLTP — BMW iX3 805 km, BMW iX4 828 km.

BMW iX3

BMW iX3 este un SUV din segmentul D în două variante: autonomie WLTP între 637 și 805 km, putere între 320 și 469 CP.

BMW iX4

BMW iX4 este un SUV electric din clasa D, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 374–469 cai putere, o autonomie de până la 828 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 400 kW.

Profil față de piață: BMW iX3 vs BMW iX4

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

BMW iX3 sau BMW iX4 — cine câștigă unde

BMW iX3 conduce 3 la 1

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmBMW iX4 +23 km
    BMW iX3
    805
    BMW iX4
    828
  • Baterie kWhFără diferență
    BMW iX3
    108,7
    BMW iX4
    108,7
  • Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX3 −0,6 kWh/100 km
    BMW iX3
    15,1
    BMW iX4
    15,7
  • Putere CPFără diferență
    BMW iX3
    469
    BMW iX4
    469
  • 0–100 km/h ↓ sFără diferență
    BMW iX3
    4,9
    BMW iX4
    4,9
  • Viteză maximă km/hFără diferență
    BMW iX3
    210
    BMW iX4
    210
  • Încărcare DC kWFără diferență
    BMW iX3
    400
    BMW iX4
    400
  • Încărcare AC kWFără diferență
    BMW iX3
    11
    BMW iX4
    11
  • Încărcare ↓ minFără diferență
    BMW iX3
    21
    BMW iX4
    21
  • Greutate ↓ kgBMW iX3 −20 kg
    BMW iX3
    2285
    BMW iX4
    2305
  • Portbagaj lBMW iX3 +30 l
    BMW iX3
    520
    BMW iX4
    490

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: BMW iX3 vs BMW iX4

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: BMW iX3 vs BMW iX4
Parametri-cheie BMW iX3
50 xDrive
BMW iX4
50 xDrive
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP805 km828 kmBMW +23 km
Baterie108,7 kWh108,7 kWhFără diferență
Consum ↓15,1 kWh/100 km15,7 kWh/100 kmBMW −0,6 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC400 kW400 kWFără diferență
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare 10–80% ↓21 min21 minFără diferență
Autonomie pe minut de încărcare26,8 km/min27,6 km/minBMW +0,8 km/min
Tensiune800 V800 VFără diferență
Performanță și tracțiune
Putere469 CP469 CPFără diferență
0–100 km/h ↓4,9 s4,9 sFără diferență
Viteză maximă210 km/h210 km/hFără diferență
TracțiuneAWDAWD—
Aspecte practice
Greutate ↓2285 kg2305 kgBMW −20 kg
Portbagaj520 l490 lBMW +30 l
V2L (alimentare externă)DaDa—
Lungime4782 mm4782 mmFără diferență
Lățime1895 mm1895 mmFără diferență
Înălțime1635 mm1595 mmBMW +40 mm
Ampatament2897 mm2897 mmFără diferență

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

BMW iX3

Cost la 100 km4,53
Lunar57
Anual679

BMW iX4

Cost la 100 km4,71
Lunar59
Anual707

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

BMW iX3

BMW iX4

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — BMW iX3 sau BMW iX4?

BMW iX4 merge mai departe: 828 km WLTP față de cei 805 km ai modelului BMW iX3. Aceasta este o diferență de 23 km.

Care se încarcă mai repede?

BMW iX3 acceptă până la 400 kW DC, BMW iX4 până la 400 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 21 și 21 min.

Care este mai ieftin de utilizat?

BMW iX3 consumă mai puțină electricitate: 15,1 kWh/100 km față de 15,7 kWh/100 km în BMW iX4. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 90 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.