Audi Q4 Sportback e-tron vs Leapmotor B10
Audi Q4 Sportback e-tron conduce 7 la 1
Cele mai mari diferențe: Autonomie WLTP — Audi Q4 Sportback e-tron 576 km, Leapmotor B10 434 km · Putere — Audi Q4 Sportback e-tron 286 CP, Leapmotor B10 218 CP · Consum — Audi Q4 Sportback e-tron 13,4 kWh/100 km, Leapmotor B10 17,3 kWh/100 km.
Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 Sportback e-tron este un SUV coupé din segmentul C, în anul model 2027 în patru variante: autonomie WLTP între 451 și 576 km, putere între 204 și 340 CP.
Leapmotor B10
Leapmotor B10 este un SUV electric de segmentul C, cu tracțiune spate (RWD): are o putere de 218 cai putere, o autonomie de până la 434 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 168 kW.
Profil față de piață: Audi Q4 Sportback e-tron vs Leapmotor B10
Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance
Leapmotor B10Long Range
Audi Q4 Sportback e-tron sau Leapmotor B10 — cine câștigă unde
Audi Q4 Sportback e-tron conduce 7 la 1
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmAudi Q4 Sportback e-tron +142 km
- Baterie kWhAudi Q4 Sportback e-tron +9,9 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmAudi Q4 Sportback e-tron −3,9 kWh/100 km
- Putere CPAudi Q4 Sportback e-tron +68 CP
- 0–100 km/h ↓ sAudi Q4 Sportback e-tron −1,4 s
- Viteză maximă km/hAudi Q4 Sportback e-tron +10 km/h
- Încărcare DC kWLeapmotor B10 +3 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minFără date
- Greutate ↓ kgFără date
- Portbagaj lAudi Q4 Sportback e-tron +97 l
Date tehnice: Audi Q4 Sportback e-tron vs Leapmotor B10
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance | Leapmotor B10Long Range | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 576 km | 434 km | Audi +142 km |
| Baterie | 77 kWh | 67,1 kWh | Audi +9,9 kWh |
| Consum ↓ | 13,4 kWh/100 km | 17,3 kWh/100 km | Audi −3,9 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 165 kW | 168 kW | Leapmotor +3 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 30–80% ↓ | — | 18 min | — |
| Autonomie pe minut de încărcare | — | 12,1 km/min | — |
| Tensiune | — | 400 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 286 CP | 218 CP | Audi +68 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 6,6 s | 8 s | Audi −1,4 s |
| Viteză maximă | 180 km/h | 170 km/h | Audi +10 km/h |
| Tracțiune | RWD | RWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | — | 1845 kg | — |
| Portbagaj | 527 l | 430 l | Audi +97 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Leapmotor |
| Lungime | — | 4515 mm | — |
| Lățime | — | 1885 mm | — |
| Înălțime | — | 1655 mm | — |
| Ampatament | — | 2735 mm | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Audi Q4 Sportback e-tron
Leapmotor B10
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Audi Q4 Sportback e-tron
Leapmotor B10
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Audi Q4 Sportback e-tron sau Leapmotor B10?
Audi Q4 Sportback e-tron merge mai departe: 576 km WLTP față de cei 434 km ai modelului Leapmotor B10. Aceasta este o diferență de 142 km.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Leapmotor B10 — bateria sa de 67,1 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Audi Q4 Sportback e-tron, cu 77 kWh, nu oferă această opțiune.
Care are portbagajul mai mare?
Audi Q4 Sportback e-tron are capacitate mai mare: 527 l față de 430 l în Leapmotor B10. Diferența este de 97 l.
Care se încarcă mai repede?
Audi Q4 Sportback e-tron acceptă până la 165 kW DC, Leapmotor B10 până la 168 kW.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




