VinFast VF 6 vs Zeekr X

Zeekr X johtaa 7–2

Suurimmat erot: Teho — VinFast VF 6 177 hv, Zeekr X 496 hv · 0–100 km/h — VinFast VF 6 9,12 s, Zeekr X 3,7 s · AC-lataus — VinFast VF 6 7,2 kW, Zeekr X 11 kW.

VinFast VF 6

VinFast VF 6 on kompakti SUV-malli (segmentti B), joka tarjoaa malleja, joiden teho vaihtelee 177:stä 204 hevosvoimaan, ja joissa on etuvetoinen voimansiirto.

Zeekr X

Zeekr X on B-segmentin SUV kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 330–415 km, teho 272–496 hv.

Profiili markkinoihin verrattuna: VinFast VF 6 vs Zeekr X

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

VinFast VF 6 vai Zeekr X — kumpi voittaa missä

Zeekr X johtaa 7–2

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmZeekr X +5 km
    VinFast VF 6
    410
    Zeekr X
    415
  • Akku kWhZeekr X +9,4 kWh
    VinFast VF 6
    59,6
    Zeekr X
    69
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmVinFast VF 6 −2,3 kWh/100 km
    VinFast VF 6
    14,5
    Zeekr X
    16,8
  • Teho hvZeekr X +319 hv
    VinFast VF 6
    177
    Zeekr X
    496
  • 0–100 km/h ↓ sZeekr X −5,4 s
    VinFast VF 6
    9,12
    Zeekr X
    3,7
  • Suurin nopeus km/hEi tietoja
    VinFast VF 6
    —
    Zeekr X
    190
  • DC-lataus kWZeekr X +50 kW
    VinFast VF 6
    100
    Zeekr X
    150
  • AC-lataus kWZeekr X +3,8 kW
    VinFast VF 6
    7,2
    Zeekr X
    11
  • Paino ↓ kgZeekr X −10 kg
    VinFast VF 6
    1970
    Zeekr X
    1960
  • Tavaratila lVinFast VF 6 +19 l
    VinFast VF 6
    423
    Zeekr X
    404

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: VinFast VF 6 vs Zeekr X

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: VinFast VF 6 vs Zeekr X
Tärkeimmät parametrit VinFast VF 6
Eco
Zeekr X
Privilege AWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka410 km415 kmZeekr +5 km
Akku59,6 kWh69 kWhZeekr +9,4 kWh
Kulutus ↓14,5 kWh/100 km16,8 kWh/100 kmVinFast −2,3 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus100 kW150 kWZeekr +50 kW
AC-lataus7,2 kW11 kWZeekr +3,8 kW
Latausaika ⚠25 min 10–70%30 min 10–80%5 min
Toimintamatka per latausminuutti9,8 km/min9,7 km/minVinFast +0,1 km/min
Jännite—400 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho177 hv496 hvZeekr +319 hv
0–100 km/h ↓9,12 s3,7 sZeekr −5,4 s
Suurin nopeus—190 km/h—
VetotapaFWDAWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓1970 kg1960 kgZeekr −10 kg
Tavaratila423 l404 lVinFast +19 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Zeekr
Pituus4238 mm4432 mmZeekr +194 mm
Leveys1820 mm1836 mmZeekr +16 mm
Korkeus1594 mm1566 mmVinFast +28 mm
Akseliväli2730 mm2750 mmZeekr +20 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

VinFast VF 6

Kustannus per 100 km4,35
Kuukaudessa54
Vuodessa652

Zeekr X

Kustannus per 100 km5,04
Kuukaudessa63
Vuodessa756

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

VinFast VF 6

Zeekr X

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti B

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Miten VinFast VF 6:n ja Zeekr X:n voimansiirrot eroavat?

VinFast VF 6:ssa on FWD ja 177 hv. Zeekr X:ssä on AWD ja 496 hv.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Zeekr X — sen 69 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. VinFast VF 6 ei tarjoa tätä 59,6 kWh akulla.

Kumpi on tehokkaampi — VinFast VF 6 vai Zeekr X?

Zeekr X on tehokkaampi: 496 hv verrattuna VinFast VF 6:n 177 hv:iin. Ero on 319 hv.

Kumpi latautuu nopeammin?

VinFast VF 6 ottaa vastaan jopa 100 kW DC-tehoa, Zeekr X jopa 150 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.