Renault 4 E-Tech vs Zeekr X

Zeekr X johtaa 6–3

Suurimmat erot: Teho — Renault 4 E-Tech 150 hv, Zeekr X 496 hv · 0–100 km/h — Renault 4 E-Tech 8,2 s, Zeekr X 3,7 s · DC-lataus — Renault 4 E-Tech 100 kW, Zeekr X 150 kW.

Renault 4 E-Tech

Renault 4 E-Tech on sähköinen SUV B-segmentissä, ja se tarjoaa kaksi eri versiota, joissa on erilaiset akkukapasiteetit ja tehot.

Zeekr X

Zeekr X on B-segmentin SUV kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 330–415 km, teho 272–496 hv.

Profiili markkinoihin verrattuna: Renault 4 E-Tech vs Zeekr X

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Renault 4 E-Tech vai Zeekr X — kumpi voittaa missä

Zeekr X johtaa 6–3

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmZeekr X +6 km
    Renault 4 E-Tech
    409
    Zeekr X
    415
  • Akku kWhZeekr X +17 kWh
    Renault 4 E-Tech
    52
    Zeekr X
    69
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmRenault 4 E-Tech −1,7 kWh/100 km
    Renault 4 E-Tech
    15,1
    Zeekr X
    16,8
  • Teho hvZeekr X +346 hv
    Renault 4 E-Tech
    150
    Zeekr X
    496
  • 0–100 km/h ↓ sZeekr X −4,5 s
    Renault 4 E-Tech
    8,2
    Zeekr X
    3,7
  • Suurin nopeus km/hZeekr X +40 km/h
    Renault 4 E-Tech
    150
    Zeekr X
    190
  • DC-lataus kWZeekr X +50 kW
    Renault 4 E-Tech
    100
    Zeekr X
    150
  • AC-lataus kWEi eroa
    Renault 4 E-Tech
    11
    Zeekr X
    11
  • Paino ↓ kgRenault 4 E-Tech −431 kg
    Renault 4 E-Tech
    1529
    Zeekr X
    1960
  • Tavaratila lRenault 4 E-Tech +16 l
    Renault 4 E-Tech
    420
    Zeekr X
    404

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Renault 4 E-Tech vs Zeekr X

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Renault 4 E-Tech vs Zeekr X
Tärkeimmät parametrit Renault 4 E-Tech
Comfort Range 150
Zeekr X
Privilege AWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka409 km415 kmZeekr +6 km
Akku52 kWh69 kWhZeekr +17 kWh
Kulutus ↓15,1 kWh/100 km16,8 kWh/100 kmRenault −1,7 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus100 kW150 kWZeekr +50 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠30 min 15–80%30 min 10–80%Ei eroa
Toimintamatka per latausminuutti8,9 km/min9,7 km/minZeekr +0,8 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho150 hv496 hvZeekr +346 hv
0–100 km/h ↓8,2 s3,7 sZeekr −4,5 s
Suurin nopeus150 km/h190 km/hZeekr +40 km/h
VetotapaFWDAWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓1529 kg1960 kgRenault −431 kg
Tavaratila420 l404 lRenault +16 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4140 mm4432 mmZeekr +292 mm
Leveys1810 mm1836 mmZeekr +26 mm
Korkeus1570 mm1566 mmRenault +4 mm
Akseliväli2620 mm2750 mmZeekr +130 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Renault 4 E-Tech

Kustannus per 100 km4,53
Kuukaudessa57
Vuodessa679

Zeekr X

Kustannus per 100 km5,04
Kuukaudessa63
Vuodessa756

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Renault 4 E-Tech

Zeekr X

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti B

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Miten Renault 4 E-Tech:n ja Zeekr X:n voimansiirrot eroavat?

Renault 4 E-Tech:ssa on FWD ja 150 hv. Zeekr X:ssä on AWD ja 496 hv.

Kumpi on tehokkaampi — Renault 4 E-Tech vai Zeekr X?

Zeekr X on tehokkaampi: 496 hv verrattuna Renault 4 E-Tech:n 150 hv:iin. Ero on 346 hv.

Kumpi latautuu nopeammin?

Renault 4 E-Tech ottaa vastaan jopa 100 kW DC-tehoa, Zeekr X jopa 150 kW.

Kumpi on halvempi käyttää?

Renault 4 E-Tech kuluttaa vähemmän sähköä: 15,1 kWh/100 km verrattuna Zeekr X:n 16,8 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 255 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.