Subaru Solterra vs Toyota bZ4X
Tasapeli 4–4
Suurimmat erot: AC-lataus — Subaru Solterra 22 kW, Toyota bZ4X 11 kW · Teho — Subaru Solterra 343 hv, Toyota bZ4X 224 hv · 0–100 km/h — Subaru Solterra 5,1 s, Toyota bZ4X 7,4 s.
Subaru Solterra
Subaru Solterra on D-segmentin nelivetoinen SUV, jonka teho on 343 hv ja WLTP-toimintamatka 511 km (mallivuosi 2026).
Toyota bZ4X
Toyota bZ4X on D-segmentin SUV, joka tarjoaa sekä etuvetoisia että nelivetoisia versioita sekä akkuja eri kapasiteeteilla.
Profiili markkinoihin verrattuna: Subaru Solterra vs Toyota bZ4X
Subaru SolterraAWD · mallivuosi 2026
Toyota bZ4XFWD 73.1 kWh
Subaru Solterra vai Toyota bZ4X — kumpi voittaa missä
Tasapeli 4–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmToyota bZ4X +58 km
- Akku kWhSubaru Solterra +4,1 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmToyota bZ4X −0,4 kWh/100 km
- Teho hvSubaru Solterra +119 hv
- 0–100 km/h ↓ sSubaru Solterra −2,3 s
- Suurin nopeus km/hEi eroa
- DC-lataus kWEi eroa
- AC-lataus kWSubaru Solterra +11 kW
- Latausaika ↓ minEi eroa
- Paino ↓ kgToyota bZ4X −187 kg
- Tavaratila lToyota bZ4X +31 l
Tekniset tiedot: Subaru Solterra vs Toyota bZ4X
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Subaru SolterraAWD · mallivuosi 2026 | Toyota bZ4XFWD 73.1 kWh | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 511 km | 569 km | Toyota +58 km |
| Akku | 73,1 kWh | 69 kWh | Subaru +4,1 kWh |
| Kulutus ↓ | 14,3 kWh/100 km | 13,9 kWh/100 km | Toyota −0,4 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 150 kW | 150 kW | Ei eroa |
| AC-lataus | 22 kW | 11 kW | Subaru +11 kW |
| Latausaika 10–80% ↓ | 28 min | 28 min | Ei eroa |
| Toimintamatka per latausminuutti | 12,8 km/min | 14,2 km/min | Toyota +1,4 km/min |
| Jännite | — | 400 V | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 343 hv | 224 hv | Subaru +119 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 5,1 s | 7,4 s | Subaru −2,3 s |
| Suurin nopeus | 160 km/h | 160 km/h | Ei eroa |
| Vetotapa | AWD | FWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2117 kg | 1930 kg | Toyota −187 kg |
| Tavaratila | 421 l | 452 l | Toyota +31 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Toyota |
| Pituus | — | 4690 mm | — |
| Leveys | — | 1860 mm | — |
| Korkeus | — | 1650 mm | — |
| Akseliväli | — | 2850 mm | — |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Subaru Solterra
Toyota bZ4X
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Subaru Solterra
Toyota bZ4X
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Subaru Solterra vai Toyota bZ4X?
Toyota bZ4X kulkee pidemmälle: 569 km WLTP verrattuna Subaru Solterra:n 511 km:iin. Ero on 58 km.
Miksi mallissa Subaru Solterra on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Toyota bZ4X?
Subaru Solterra sisältää 73,1 kWh ja kulkee 511 km, kun taas Toyota bZ4X:ssa on 69 kWh akku ja se kulkee 569 km. Energiankulutus ratkaisee: 14,3 vs. 13,9 kWh/100 km.
Miten Subaru Solterra:n ja Toyota bZ4X:n voimansiirrot eroavat?
Subaru Solterra:ssa on AWD ja 343 hv. Toyota bZ4X:ssä on FWD ja 224 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Toyota bZ4X — sen 69 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Subaru Solterra ei tarjoa tätä 73,1 kWh akulla.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.





