BMW iX4 vs Toyota bZ4X

BMW iX4 johtaa 8–2

Suurimmat erot: DC-lataus — BMW iX4 400 kW, Toyota bZ4X 150 kW · Teho — BMW iX4 469 hv, Toyota bZ4X 224 hv · Akku — BMW iX4 108,7 kWh, Toyota bZ4X 69 kWh.

BMW iX4

BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.

Toyota bZ4X

Toyota bZ4X on D-segmentin SUV, joka tarjoaa sekä etuvetoisia että nelivetoisia versioita sekä akkuja eri kapasiteeteilla.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX4 vs Toyota bZ4X

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX4 vai Toyota bZ4X — kumpi voittaa missä

BMW iX4 johtaa 8–2

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +259 km
    BMW iX4
    828
    Toyota bZ4X
    569
  • Akku kWhBMW iX4 +39,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Toyota bZ4X
    69
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmToyota bZ4X −1,8 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Toyota bZ4X
    13,9
  • Teho hvBMW iX4 +245 hv
    BMW iX4
    469
    Toyota bZ4X
    224
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −2,5 s
    BMW iX4
    4,9
    Toyota bZ4X
    7,4
  • Suurin nopeus km/hBMW iX4 +50 km/h
    BMW iX4
    210
    Toyota bZ4X
    160
  • DC-lataus kWBMW iX4 +250 kW
    BMW iX4
    400
    Toyota bZ4X
    150
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW iX4
    11
    Toyota bZ4X
    11
  • Latausaika ↓ minBMW iX4 −7 min
    BMW iX4
    21
    Toyota bZ4X
    28
  • Paino ↓ kgToyota bZ4X −375 kg
    BMW iX4
    2305
    Toyota bZ4X
    1930
  • Tavaratila lBMW iX4 +38 l
    BMW iX4
    490
    Toyota bZ4X
    452

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Toyota bZ4X

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Toyota bZ4X
Tärkeimmät parametrit BMW iX4
50 xDrive
Toyota bZ4X
FWD 73.1 kWh
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka828 km569 kmBMW +259 km
Akku108,7 kWh69 kWhBMW +39,7 kWh
Kulutus ↓15,7 kWh/100 km13,9 kWh/100 kmToyota −1,8 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus400 kW150 kWBMW +250 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓21 min28 minBMW −7 min
Toimintamatka per latausminuutti27,6 km/min14,2 km/minBMW +13,4 km/min
Jännite800 V400 VBMW +400 V
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho469 hv224 hvBMW +245 hv
0–100 km/h ↓4,9 s7,4 sBMW −2,5 s
Suurin nopeus210 km/h160 km/hBMW +50 km/h
VetotapaAWDFWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2305 kg1930 kgToyota −375 kg
Tavaratila490 l452 lBMW +38 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4782 mm4690 mmBMW +92 mm
Leveys1895 mm1860 mmBMW +35 mm
Korkeus1595 mm1650 mmToyota +55 mm
Akseliväli2897 mm2850 mmBMW +47 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX4

Kustannus per 100 km4,71
Kuukaudessa59
Vuodessa707

Toyota bZ4X

Kustannus per 100 km4,17
Kuukaudessa52
Vuodessa626

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX4

Toyota bZ4X

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX4 vai Toyota bZ4X?

BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna Toyota bZ4X:n 569 km:iin. Ero on 259 km.

Miten BMW iX4:n ja Toyota bZ4X:n voimansiirrot eroavat?

BMW iX4:ssa on AWD ja 469 hv. Toyota bZ4X:ssä on FWD ja 224 hv.

Kumpi on tehokkaampi — BMW iX4 vai Toyota bZ4X?

BMW iX4 on tehokkaampi: 469 hv verrattuna Toyota bZ4X:n 224 hv:iin. Ero on 245 hv.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW iX4 ottaa vastaan jopa 400 kW DC-tehoa, Toyota bZ4X jopa 150 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 21 ja 28 minuuttia.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.