Subaru E-Outback vs Subaru Solterra
Subaru E-Outback johtaa 6–3
Suurimmat erot: AC-lataus — Subaru E-Outback 11 kW, Subaru Solterra 22 kW · Tavaratila — Subaru E-Outback 619 l, Subaru Solterra 421 l · 0–100 km/h — Subaru E-Outback 4,5 s, Subaru Solterra 5,1 s.
Subaru E-Outback
Subaru E-Outback on D-segmentin SUV-malli, jossa on neliveto (AWD) ja jonka WLTP-arvioitu toimintamatka on 526 kilometriä.
Subaru Solterra
Subaru Solterra on D-segmentin nelivetoinen SUV, jonka teho on 343 hv ja WLTP-toimintamatka 511 km (mallivuosi 2026).
Profiili markkinoihin verrattuna: Subaru E-Outback vs Subaru Solterra
Subaru E-OutbackAWD 280 kW
Subaru SolterraAWD · mallivuosi 2026
Subaru E-Outback vai Subaru Solterra — kumpi voittaa missä
Subaru E-Outback johtaa 6–3
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmSubaru E-Outback +15 km
- Akku kWhSubaru Solterra +2,1 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmSubaru Solterra −1 kWh/100 km
- Teho hvSubaru E-Outback +38 hv
- 0–100 km/h ↓ sSubaru E-Outback −0,6 s
- Suurin nopeus km/hSubaru E-Outback +20 km/h
- DC-lataus kWEi eroa
- AC-lataus kWSubaru Solterra +11 kW
- Latausaika ↓ minEi eroa
- Paino ↓ kgSubaru E-Outback −107 kg
- Tavaratila lSubaru E-Outback +198 l
Tekniset tiedot: Subaru E-Outback vs Subaru Solterra
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Subaru E-OutbackAWD 280 kW | Subaru SolterraAWD · mallivuosi 2026 | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 526 km | 511 km | Subaru +15 km |
| Akku | 71 kWh | 73,1 kWh | Subaru +2,1 kWh |
| Kulutus ↓ | 15,3 kWh/100 km | 14,3 kWh/100 km | Subaru −1 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 150 kW | 150 kW | Ei eroa |
| AC-lataus | 11 kW | 22 kW | Subaru +11 kW |
| Latausaika 10–80% ↓ | 28 min | 28 min | Ei eroa |
| Toimintamatka per latausminuutti | 13,2 km/min | 12,8 km/min | Subaru +0,4 km/min |
| Jännite | 400 V | — | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 381 hv | 343 hv | Subaru +38 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 4,5 s | 5,1 s | Subaru −0,6 s |
| Suurin nopeus | 180 km/h | 160 km/h | Subaru +20 km/h |
| Vetotapa | AWD | AWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2010 kg | 2117 kg | Subaru −107 kg |
| Tavaratila | 619 l | 421 l | Subaru +198 l |
| Pituus | 4845 mm | — | — |
| Leveys | 1860 mm | — | — |
| Korkeus | 1675 mm | — | — |
| Akseliväli | 2850 mm | — | — |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Subaru E-Outback
Subaru Solterra
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Subaru E-Outback
Subaru Solterra
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Subaru E-Outback vai Subaru Solterra?
Subaru E-Outback kulkee pidemmälle: 526 km WLTP verrattuna Subaru Solterra:n 511 km:iin. Ero on 15 km.
Miksi mallissa Subaru Solterra on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Subaru E-Outback?
Subaru Solterra sisältää 73,1 kWh ja kulkee 511 km, kun taas Subaru E-Outback:ssa on 71 kWh akku ja se kulkee 526 km. Energiankulutus ratkaisee: 14,3 vs. 15,3 kWh/100 km.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Subaru E-Outback tarjoaa suuremman tavaratilan: 619 l verrattuna Subaru Solterra:n 421 l:iin. Ero on 198 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Subaru E-Outback ottaa vastaan jopa 150 kW DC-tehoa, Subaru Solterra jopa 150 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 28 ja 28 minuuttia.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




