Mercedes GLC vs Volvo EX60

Volvo EX60 johtaa 7–3

Suurimmat erot: Teho — Mercedes GLC 490 hv, Volvo EX60 680 hv · Akku — Mercedes GLC 94 kWh, Volvo EX60 117 kWh · DC-lataus — Mercedes GLC 330 kW, Volvo EX60 400 kW.

Mercedes GLC

Mercedes GLC on sähköinen SUV-malli D-segmentissä, joka tarjoaa sekä takavetoisia että nelivetoversioita sekä pitkän toimintamatkan.

Volvo EX60

Volvo EX60 on sähköinen D-segmentin SUV kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 611–810 km, teho 374–680 hevosvoimaa ja DC-lataus jopa 400 kW.

Profiili markkinoihin verrattuna: Mercedes GLC vs Volvo EX60

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Mercedes GLC vai Volvo EX60 — kumpi voittaa missä

Volvo EX60 johtaa 7–3

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmVolvo EX60 +95 km
    Mercedes GLC
    715
    Volvo EX60
    810
  • Akku kWhVolvo EX60 +23 kWh
    Mercedes GLC
    94
    Volvo EX60
    117
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmMercedes GLC −1,2 kWh/100 km
    Mercedes GLC
    14,9
    Volvo EX60
    16,1
  • Teho hvVolvo EX60 +190 hv
    Mercedes GLC
    490
    Volvo EX60
    680
  • 0–100 km/h ↓ sVolvo EX60 −0,4 s
    Mercedes GLC
    4,3
    Volvo EX60
    3,9
  • Suurin nopeus km/hMercedes GLC +30 km/h
    Mercedes GLC
    210
    Volvo EX60
    180
  • DC-lataus kWVolvo EX60 +70 kW
    Mercedes GLC
    330
    Volvo EX60
    400
  • AC-lataus kWEi tietoja
    Mercedes GLC
    11
    Volvo EX60
    —
  • Latausaika ↓ minVolvo EX60 −3 min
    Mercedes GLC
    22
    Volvo EX60
    19
  • Paino ↓ kgVolvo EX60 −104 kg
    Mercedes GLC
    2460
    Volvo EX60
    2356
  • Tavaratila lMercedes GLC +47 l
    Mercedes GLC
    570
    Volvo EX60
    523

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Mercedes GLC vs Volvo EX60

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Mercedes GLC vs Volvo EX60
Tärkeimmät parametrit Mercedes GLC
GLC 400 4MATIC
Volvo EX60
P12 AWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka715 km810 kmVolvo +95 km
Akku94 kWh117 kWhVolvo +23 kWh
Kulutus ↓14,9 kWh/100 km16,1 kWh/100 kmMercedes −1,2 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus330 kW400 kWVolvo +70 kW
AC-lataus11 kW——
Latausaika 10–80% ↓22 min19 minVolvo −3 min
Toimintamatka per latausminuutti22,7 km/min29,8 km/minVolvo +7,1 km/min
Jännite800 V800 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho490 hv680 hvVolvo +190 hv
0–100 km/h ↓4,3 s3,9 sVolvo −0,4 s
Suurin nopeus210 km/h180 km/hMercedes +30 km/h
VetotapaAWDAWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2460 kg2356 kgVolvo −104 kg
Tavaratila570 l523 lMercedes +47 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Volvo
Pituus4845 mm4803 mmMercedes +42 mm
Leveys1913 mm1908 mmMercedes +5 mm
Korkeus1644 mm1635 mmMercedes +9 mm
Akseliväli2972 mm2970 mmMercedes +2 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Mercedes GLC

Kustannus per 100 km4,47
Kuukaudessa56
Vuodessa671

Volvo EX60

Kustannus per 100 km4,83
Kuukaudessa60
Vuodessa725

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Mercedes GLC

Volvo EX60

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Mercedes GLC vai Volvo EX60?

Volvo EX60 kulkee pidemmälle: 810 km WLTP verrattuna Mercedes GLC:n 715 km:iin. Ero on 95 km.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Volvo EX60 — sen 117 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Mercedes GLC ei tarjoa tätä 94 kWh akulla.

Kumpi on tehokkaampi — Mercedes GLC vai Volvo EX60?

Volvo EX60 on tehokkaampi: 680 hv verrattuna Mercedes GLC:n 490 hv:iin. Ero on 190 hv.

Kumpi latautuu nopeammin?

Mercedes GLC ottaa vastaan jopa 330 kW DC-tehoa, Volvo EX60 jopa 400 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 22 ja 19 minuuttia.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.