Mazda CX-6e vs VinFast VF 8
VinFast VF 8 johtaa 5–4
Suurimmat erot: Teho — Mazda CX-6e 258 hv, VinFast VF 8 354 hv · 0–100 km/h — Mazda CX-6e 7,9 s, VinFast VF 8 5,9 s · DC-lataus — Mazda CX-6e 195 kW, VinFast VF 8 150 kW.
Mazda CX-6e
Mazda CX-6e on D-segmentin SUV, jossa on takavetoinen ja jonka toimintamatka on 484 kilometriä WLTP-syklissä. Se tukee myös nopeaa DC-latausta.
VinFast VF 8
VinFast VF 8 on D-luokan SUV-malli, jossa on neliveto ja teho välillä 354–408 hevosvoimaa, sekä toimintamatka (WLTP-standardin mukaan) jopa 471 kilometriä.
Profiili markkinoihin verrattuna: Mazda CX-6e vs VinFast VF 8
Mazda CX-6eTakumi
VinFast VF 8Eco
Mazda CX-6e vai VinFast VF 8 — kumpi voittaa missä
VinFast VF 8 johtaa 5–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmMazda CX-6e +13 km
- Akku kWhVinFast VF 8 +9,7 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmMazda CX-6e −4 kWh/100 km
- Teho hvVinFast VF 8 +96 hv
- 0–100 km/h ↓ sVinFast VF 8 −2 s
- Suurin nopeus km/hVinFast VF 8 +15 km/h
- DC-lataus kWMazda CX-6e +45 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Paino ↓ kgMazda CX-6e −325 kg
- Tavaratila lVinFast VF 8 +13 l
Tekniset tiedot: Mazda CX-6e vs VinFast VF 8
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Mazda CX-6eTakumi | VinFast VF 8Eco | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 484 km | 471 km | Mazda +13 km |
| Akku | 78 kWh | 87,7 kWh | VinFast +9,7 kWh |
| Kulutus ↓ | 18,9 kWh/100 km | 22,9 kWh/100 km | Mazda −4 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 195 kW | 150 kW | Mazda +45 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika ⚠ | 24 min 10–80% | 31 min 10–70% | 7 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 14,1 km/min | 9,1 km/min | Mazda +5 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 258 hv | 354 hv | VinFast +96 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,9 s | 5,9 s | VinFast −2 s |
| Suurin nopeus | 185 km/h | 200 km/h | VinFast +15 km/h |
| Vetotapa | RWD | AWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2130 kg | 2455 kg | Mazda −325 kg |
| Tavaratila | 363 l | 376 l | VinFast +13 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Ei | vain Mazda |
| Pituus | 4850 mm | 4750 mm | Mazda +100 mm |
| Leveys | 1935 mm | 1934 mm | Mazda +1 mm |
| Korkeus | 1620 mm | 1667 mm | VinFast +47 mm |
| Akseliväli | 2902 mm | 2950 mm | VinFast +48 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Mazda CX-6e
VinFast VF 8
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Mazda CX-6e
VinFast VF 8
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Mazda CX-6e vai VinFast VF 8?
Mazda CX-6e kulkee pidemmälle: 484 km WLTP verrattuna VinFast VF 8:n 471 km:iin. Ero on 13 km.
Miksi mallissa VinFast VF 8 on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Mazda CX-6e?
VinFast VF 8 sisältää 87,7 kWh ja kulkee 471 km, kun taas Mazda CX-6e:ssa on 78 kWh akku ja se kulkee 484 km. Energiankulutus ratkaisee: 22,9 vs. 18,9 kWh/100 km.
Miten Mazda CX-6e:n ja VinFast VF 8:n voimansiirrot eroavat?
Mazda CX-6e:ssa on RWD ja 258 hv. VinFast VF 8:ssä on AWD ja 354 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Mazda CX-6e — sen 78 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. VinFast VF 8 ei tarjoa tätä 87,7 kWh akulla.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.



