Mazda CX-6e vs SERES 5

SERES 5 johtaa 6–2

Suurimmat erot: DC-lataus — Mazda CX-6e 195 kW, SERES 5 100 kW · Teho — Mazda CX-6e 258 hv, SERES 5 490 hv · 0–100 km/h — Mazda CX-6e 7,9 s, SERES 5 4,5 s.

Mazda CX-6e

Mazda CX-6e on D-segmentin SUV, jossa on takavetoinen ja jonka toimintamatka on 484 kilometriä WLTP-syklissä. Se tukee myös nopeaa DC-latausta.

SERES 5

SERES 5 on D-luokan SUV-malli, jossa on neliveto ja jonka toimintamatka WLTP-standardin mukaan on jopa 480 kilometriä. Se tarjoaa 490 hevosvoiman tehon.

Profiili markkinoihin verrattuna: Mazda CX-6e vs SERES 5

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Mazda CX-6e vai SERES 5 — kumpi voittaa missä

SERES 5 johtaa 6–2

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmMazda CX-6e +4 km
    Mazda CX-6e
    484
    SERES 5
    480
  • Akku kWhSERES 5 +2 kWh
    Mazda CX-6e
    78
    SERES 5
    80
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmSERES 5 −2,8 kWh/100 km
    Mazda CX-6e
    18,9
    SERES 5
    16,1
  • Teho hvSERES 5 +232 hv
    Mazda CX-6e
    258
    SERES 5
    490
  • 0–100 km/h ↓ sSERES 5 −3,4 s
    Mazda CX-6e
    7,9
    SERES 5
    4,5
  • Suurin nopeus km/hSERES 5 +15 km/h
    Mazda CX-6e
    185
    SERES 5
    200
  • DC-lataus kWMazda CX-6e +95 kW
    Mazda CX-6e
    195
    SERES 5
    100
  • AC-lataus kWEi eroa
    Mazda CX-6e
    11
    SERES 5
    11
  • Latausaika ↓ minEi tietoja
    Mazda CX-6e
    24
    SERES 5
    —
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    Mazda CX-6e
    2130
    SERES 5
    —
  • Tavaratila lSERES 5 +87 l
    Mazda CX-6e
    363
    SERES 5
    450

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Mazda CX-6e vs SERES 5

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Mazda CX-6e vs SERES 5
Tärkeimmät parametrit Mazda CX-6e
Takumi
SERES 5
Long Range AWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka484 km480 kmMazda +4 km
Akku78 kWh80 kWhSERES +2 kWh
Kulutus ↓18,9 kWh/100 km16,1 kWh/100 kmSERES −2,8 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus195 kW100 kWMazda +95 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓24 min——
Toimintamatka per latausminuutti14,1 km/min——
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho258 hv490 hvSERES +232 hv
0–100 km/h ↓7,9 s4,5 sSERES −3,4 s
Suurin nopeus185 km/h200 km/hSERES +15 km/h
VetotapaRWDAWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2130 kg——
Tavaratila363 l450 lSERES +87 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4850 mm4700 mmMazda +150 mm
Leveys1935 mm1930 mmMazda +5 mm
Korkeus1620 mm1625 mmSERES +5 mm
Akseliväli2902 mm2880 mmMazda +22 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Mazda CX-6e

Kustannus per 100 km5,67
Kuukaudessa71
Vuodessa850

SERES 5

Kustannus per 100 km4,83
Kuukaudessa60
Vuodessa725

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Mazda CX-6e

SERES 5

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Miksi mallissa SERES 5 on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Mazda CX-6e?

SERES 5 sisältää 80 kWh ja kulkee 480 km, kun taas Mazda CX-6e:ssa on 78 kWh akku ja se kulkee 484 km. Energiankulutus ratkaisee: 16,1 vs. 18,9 kWh/100 km.

Miten Mazda CX-6e:n ja SERES 5:n voimansiirrot eroavat?

Mazda CX-6e:ssa on RWD ja 258 hv. SERES 5:ssä on AWD ja 490 hv.

Kumpi on tehokkaampi — Mazda CX-6e vai SERES 5?

SERES 5 on tehokkaampi: 490 hv verrattuna Mazda CX-6e:n 258 hv:iin. Ero on 232 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

SERES 5 tarjoaa suuremman tavaratilan: 450 l verrattuna Mazda CX-6e:n 363 l:iin. Ero on 87 l.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.