Leapmotor C10 vs Subaru Solterra

Tasapeli 5–5

Suurimmat erot: AC-lataus — Leapmotor C10 11 kW, Subaru Solterra 22 kW · 0–100 km/h — Leapmotor C10 6,6 s, Subaru Solterra 5,1 s · Kulutus — Leapmotor C10 18 kWh/100 km, Subaru Solterra 14,3 kWh/100 km.

Leapmotor C10

Leapmotor C10 on D-segmentin SUV kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 420–510 km, teho 218–571 hv.

Subaru Solterra

Subaru Solterra on D-segmentin nelivetoinen SUV, jonka teho on 343 hv ja WLTP-toimintamatka 511 km (mallivuosi 2026).

Profiili markkinoihin verrattuna: Leapmotor C10 vs Subaru Solterra

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Leapmotor C10 vai Subaru Solterra — kumpi voittaa missä

Tasapeli 5–5

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmSubaru Solterra +1 km
    Leapmotor C10
    510
    Subaru Solterra
    511
  • Akku kWhLeapmotor C10 +8,8 kWh
    Leapmotor C10
    81,9
    Subaru Solterra
    73,1
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmSubaru Solterra −3,7 kWh/100 km
    Leapmotor C10
    18
    Subaru Solterra
    14,3
  • Teho hvSubaru Solterra +44 hv
    Leapmotor C10
    299
    Subaru Solterra
    343
  • 0–100 km/h ↓ sSubaru Solterra −1,5 s
    Leapmotor C10
    6,6
    Subaru Solterra
    5,1
  • Suurin nopeus km/hLeapmotor C10 +30 km/h
    Leapmotor C10
    190
    Subaru Solterra
    160
  • DC-lataus kWLeapmotor C10 +30 kW
    Leapmotor C10
    180
    Subaru Solterra
    150
  • AC-lataus kWSubaru Solterra +11 kW
    Leapmotor C10
    11
    Subaru Solterra
    22
  • Paino ↓ kgLeapmotor C10 −87 kg
    Leapmotor C10
    2030
    Subaru Solterra
    2117
  • Tavaratila lLeapmotor C10 +14 l
    Leapmotor C10
    435
    Subaru Solterra
    421

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Leapmotor C10 vs Subaru Solterra

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Leapmotor C10 vs Subaru Solterra
Tärkeimmät parametrit Leapmotor C10
Design Long Range RWD (81,9 kWh)
Subaru Solterra
AWD · mallivuosi 2026
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka510 km511 kmSubaru +1 km
Akku81,9 kWh73,1 kWhLeapmotor +8,8 kWh
Kulutus ↓18 kWh/100 km14,3 kWh/100 kmSubaru −3,7 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus180 kW150 kWLeapmotor +30 kW
AC-lataus11 kW22 kWSubaru +11 kW
Latausaika ⚠22 min 30–80%28 min 10–80%6 min
Toimintamatka per latausminuutti11,6 km/min12,8 km/minSubaru +1,2 km/min
Jännite800 V——
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho299 hv343 hvSubaru +44 hv
0–100 km/h ↓6,6 s5,1 sSubaru −1,5 s
Suurin nopeus190 km/h160 km/hLeapmotor +30 km/h
VetotapaRWDAWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2030 kg2117 kgLeapmotor −87 kg
Tavaratila435 l421 lLeapmotor +14 l
V2L (ulkoinen virta)KylläEivain Leapmotor
Pituus4739 mm——
Leveys1900 mm——
Korkeus1680 mm——
Akseliväli2825 mm——

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Leapmotor C10

Kustannus per 100 km5,4
Kuukaudessa67
Vuodessa810

Subaru Solterra

Kustannus per 100 km4,29
Kuukaudessa54
Vuodessa644

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Leapmotor C10

Subaru Solterra

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Miksi mallissa Leapmotor C10 on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Subaru Solterra?

Leapmotor C10 sisältää 81,9 kWh ja kulkee 510 km, kun taas Subaru Solterra:ssa on 73,1 kWh akku ja se kulkee 511 km. Energiankulutus ratkaisee: 18 vs. 14,3 kWh/100 km.

Miten Leapmotor C10:n ja Subaru Solterra:n voimansiirrot eroavat?

Leapmotor C10:ssa on RWD ja 299 hv. Subaru Solterra:ssä on AWD ja 343 hv.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Leapmotor C10 — sen 81,9 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Subaru Solterra ei tarjoa tätä 73,1 kWh akulla.

Kumpi latautuu nopeammin?

Leapmotor C10 ottaa vastaan jopa 180 kW DC-tehoa, Subaru Solterra jopa 150 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.