JAC E30X vs Opel Corsa Electric
Tasapeli 4–4
Suurimmat erot: DC-lataus — JAC E30X 64 kW, Opel Corsa Electric 100 kW · Tavaratila — JAC E30X 310 l, Opel Corsa Electric 267 l · WLTP-toimintamatka — JAC E30X 374 km, Opel Corsa Electric 429 km.
JAC E30X
JAC E30X on kaupunkikäyttöön tarkoitettu B-segmentin hatchback, mallivuonna 2026 kahdessa 136 hv:n variantissa: WLTP-toimintamatka 281–374 km.
Opel Corsa Electric
Opel Corsa Electric on sähköinen henkilöauto, joka kuuluu B-segmenttiin. Sen toimintamatka on 357–429 km (WLTP), ja sen teho vaihtelee 136:sta 281 hevosvoimaan sporttisessa GSE-versiossa.
Profiili markkinoihin verrattuna: JAC E30X vs Opel Corsa Electric
- JAC E30XNordic Edition 50
Opel Corsa Electric156
JAC E30X vai Opel Corsa Electric — kumpi voittaa missä
Tasapeli 4–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmOpel Corsa Electric +55 km
- Akku kWhJAC E30X +0,5 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmOpel Corsa Electric −1,4 kWh/100 km
- Teho hvOpel Corsa Electric +20 hv
- 0–100 km/h ↓ sJAC E30X −0,4 s
- Suurin nopeus km/hEi eroa
- DC-lataus kWOpel Corsa Electric +36 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Paino ↓ kgJAC E30X −24 kg
- Tavaratila lJAC E30X +43 l
Tekniset tiedot: JAC E30X vs Opel Corsa Electric
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | JAC E30X Nordic Edition 50 | Opel Corsa Electric156 | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 374 km | 429 km | Opel +55 km |
| Akku | 51,5 kWh | 51 kWh | JAC +0,5 kWh |
| Kulutus ↓ | 15,6 kWh/100 km | 14,2 kWh/100 km | Opel −1,4 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 64 kW | 100 kW | Opel +36 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika ⚠ | 45 min 30–80% | 30 min 20–80% | 15 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 4,2 km/min | 8,6 km/min | Opel +4,4 km/min |
| Jännite | — | 400 V | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 136 hv | 156 hv | Opel +20 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 8,2 s | JAC −0,4 s |
| Suurin nopeus | 150 km/h | 150 km/h | Ei eroa |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1445 kg | 1469 kg | JAC −24 kg |
| Tavaratila | 310 l | 267 l | JAC +43 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Opel |
| Pituus | 4025 mm | 4060 mm | Opel +35 mm |
| Leveys | 1770 mm | 1765 mm | JAC +5 mm |
| Korkeus | 1560 mm | 1435 mm | JAC +125 mm |
| Akseliväli | 2620 mm | 2540 mm | JAC +80 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
JAC E30X
Opel Corsa Electric
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
JAC E30X
Opel Corsa Electric
Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti B
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — JAC E30X vai Opel Corsa Electric?
Opel Corsa Electric kulkee pidemmälle: 429 km WLTP verrattuna JAC E30X:n 374 km:iin. Ero on 55 km.
Miksi mallissa JAC E30X on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Opel Corsa Electric?
JAC E30X sisältää 51,5 kWh ja kulkee 374 km, kun taas Opel Corsa Electric:ssa on 51 kWh akku ja se kulkee 429 km. Energiankulutus ratkaisee: 15,6 vs. 14,2 kWh/100 km.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Opel Corsa Electric — sen 51 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. JAC E30X ei tarjoa tätä 51,5 kWh akulla.
Kummassa on suurempi tavaratila?
JAC E30X tarjoaa suuremman tavaratilan: 310 l verrattuna Opel Corsa Electric:n 267 l:iin. Ero on 43 l.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.





