Hyundai Staria Electric vs Mercedes VLE
Mercedes VLE johtaa 7–4
Suurimmat erot: AC-lataus — Hyundai Staria Electric 11 kW, Mercedes VLE 22 kW · WLTP-toimintamatka — Hyundai Staria Electric 430 km, Mercedes VLE 709 km · Akku — Hyundai Staria Electric 84 kWh, Mercedes VLE 115 kWh.
Hyundai Staria Electric
Hyundai Staria Electric on sähköinen tila-auto D-segmentissä, jonka toimintamatka on 430 kilometriä ja jossa on nopea DC-lataus teholla 256 kW.
Mercedes VLE
Mercedes VLE on D-segmentin van-tyyppinen henkilöauto, mallivuonna 2026 kahdessa 115 kWh:n akulla varustetussa variantissa: VLE 300, jonka WLTP-toimintamatka on 709 km, ja VLE 400 4MATIC, jonka teho on 422 hv.
Profiili markkinoihin verrattuna: Hyundai Staria Electric vs Mercedes VLE
Hyundai Staria Electric84 kWh
Mercedes VLEVLE 300
Hyundai Staria Electric vai Mercedes VLE — kumpi voittaa missä
Mercedes VLE johtaa 7–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmMercedes VLE +279 km
- Akku kWhMercedes VLE +31 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmMercedes VLE −3,3 kWh/100 km
- Teho hvMercedes VLE +58 hv
- 0–100 km/h ↓ sMercedes VLE −0,6 s
- Suurin nopeus km/hHyundai Staria Electric +4 km/h
- DC-lataus kWMercedes VLE +44 kW
- AC-lataus kWMercedes VLE +11 kW
- Latausaika ↓ minHyundai Staria Electric −5 min
- Paino ↓ kgHyundai Staria Electric −262 kg
- Tavaratila lHyundai Staria Electric +36 l
Tekniset tiedot: Hyundai Staria Electric vs Mercedes VLE
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Hyundai Staria Electric84 kWh | Mercedes VLEVLE 300 | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 430 km | 709 km | Mercedes +279 km |
| Akku | 84 kWh | 115 kWh | Mercedes +31 kWh |
| Kulutus ↓ | 21,8 kWh/100 km | 18,5 kWh/100 km | Mercedes −3,3 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 256 kW | 300 kW | Mercedes +44 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 22 kW | Mercedes +11 kW |
| Latausaika 10–80% ↓ | 20 min | 25 min | Hyundai −5 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 15,1 km/min | 19,9 km/min | Mercedes +4,8 km/min |
| Jännite | 800 V | 800 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 218 hv | 276 hv | Mercedes +58 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 9,5 s | 8,9 s | Mercedes −0,6 s |
| Suurin nopeus | 184 km/h | 180 km/h | Hyundai +4 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2525 kg | 2787 kg | Hyundai −262 kg |
| Tavaratila | 831 l | 795 l | Hyundai +36 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Ei | vain Hyundai |
| Pituus | 5253 mm | 5309 mm | Mercedes +56 mm |
| Leveys | 1997 mm | 1999 mm | Mercedes +2 mm |
| Korkeus | 1990 mm | 1943 mm | Hyundai +47 mm |
| Akseliväli | 3273 mm | 3342 mm | Mercedes +69 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Hyundai Staria Electric
Mercedes VLE
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Hyundai Staria Electric
Mercedes VLE
Muita vertailuja tässä luokassa: Tila-auto, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Hyundai Staria Electric vai Mercedes VLE?
Mercedes VLE kulkee pidemmälle: 709 km WLTP verrattuna Hyundai Staria Electric:n 430 km:iin. Ero on 279 km.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Hyundai Staria Electric — sen 84 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Mercedes VLE ei tarjoa tätä 115 kWh akulla.
Kumpi latautuu nopeammin?
Hyundai Staria Electric ottaa vastaan jopa 256 kW DC-tehoa, Mercedes VLE jopa 300 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 20 ja 25 minuuttia.
Kumpi on halvempi käyttää?
Mercedes VLE kuluttaa vähemmän sähköä: 18,5 kWh/100 km verrattuna Hyundai Staria Electric:n 21,8 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 495 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.

