Ford e-Tourneo Custom vs Hyundai Staria Electric
Hyundai Staria Electric johtaa 6–2
Suurimmat erot: DC-lataus — Ford e-Tourneo Custom 125 kW, Hyundai Staria Electric 256 kW · Latausaika 10–80% — Ford e-Tourneo Custom 29 min, Hyundai Staria Electric 20 min · Suurin nopeus — Ford e-Tourneo Custom 130 km/h, Hyundai Staria Electric 184 km/h.
Ford e-Tourneo Custom
Ford e-Tourneo Custom on D-segmentin van-tyyppinen henkilöauto, mallivuonna 2027 neljässä variantissa: WLTP-toimintamatka 312–353 km, teho 218 tai 286 hv.
Hyundai Staria Electric
Hyundai Staria Electric on sähköinen tila-auto D-segmentissä, jonka toimintamatka on 430 kilometriä ja jossa on nopea DC-lataus teholla 256 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: Ford e-Tourneo Custom vs Hyundai Staria Electric
Ford e-Tourneo Custom160 kW RWD
Hyundai Staria Electric84 kWh
Ford e-Tourneo Custom vai Hyundai Staria Electric — kumpi voittaa missä
Hyundai Staria Electric johtaa 6–2
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmHyundai Staria Electric +77 km
- Akku kWhHyundai Staria Electric +13 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmHyundai Staria Electric −2,2 kWh/100 km
- Teho hvEi eroa
- 0–100 km/h ↓ sEi tietoja
- Suurin nopeus km/hHyundai Staria Electric +54 km/h
- DC-lataus kWHyundai Staria Electric +131 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minHyundai Staria Electric −9 min
- Paino ↓ kgFord e-Tourneo Custom −117 kg
- Tavaratila lFord e-Tourneo Custom +321 l
Tekniset tiedot: Ford e-Tourneo Custom vs Hyundai Staria Electric
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Ford e-Tourneo Custom160 kW RWD | Hyundai Staria Electric84 kWh | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 353 km | 430 km | Hyundai +77 km |
| Akku | 71 kWh | 84 kWh | Hyundai +13 kWh |
| Kulutus ↓ | 24 kWh/100 km | 21,8 kWh/100 km | Hyundai −2,2 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 125 kW | 256 kW | Hyundai +131 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | 29 min | 20 min | Hyundai −9 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 8,5 km/min | 15,1 km/min | Hyundai +6,6 km/min |
| Jännite | 400 V | 800 V | Hyundai +400 V |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 218 hv | 218 hv | Ei eroa |
| 0–100 km/h ↓ | — | 9,5 s | — |
| Suurin nopeus | 130 km/h | 184 km/h | Hyundai +54 km/h |
| Vetotapa | RWD | FWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2408 kg | 2525 kg | Ford −117 kg |
| Tavaratila | 1152 l | 831 l | Ford +321 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 5050 mm | 5253 mm | Hyundai +203 mm |
| Leveys | 2032 mm | 1997 mm | Ford +35 mm |
| Korkeus | 2040 mm | 1990 mm | Ford +50 mm |
| Akseliväli | 3100 mm | 3273 mm | Hyundai +173 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Ford e-Tourneo Custom
Hyundai Staria Electric
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Ford e-Tourneo Custom
Hyundai Staria Electric
Muita vertailuja tässä luokassa: Tila-auto, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Ford e-Tourneo Custom vai Hyundai Staria Electric?
Hyundai Staria Electric kulkee pidemmälle: 430 km WLTP verrattuna Ford e-Tourneo Custom:n 353 km:iin. Ero on 77 km.
Miten Ford e-Tourneo Custom:n ja Hyundai Staria Electric:n voimansiirrot eroavat?
Ford e-Tourneo Custom:ssa on RWD ja 218 hv. Hyundai Staria Electric:ssä on FWD ja 218 hv.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Ford e-Tourneo Custom tarjoaa suuremman tavaratilan: 1152 l verrattuna Hyundai Staria Electric:n 831 l:iin. Ero on 321 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Ford e-Tourneo Custom ottaa vastaan jopa 125 kW DC-tehoa, Hyundai Staria Electric jopa 256 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 29 ja 20 minuuttia.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.


