Ford e-Tourneo Custom vs Opel Zafira Electric
Tasapeli 3–3
Suurimmat erot: Teho — Ford e-Tourneo Custom 218 hv, Opel Zafira Electric 136 hv · DC-lataus — Ford e-Tourneo Custom 125 kW, Opel Zafira Electric 100 kW · Paino — Ford e-Tourneo Custom 2408 kg, Opel Zafira Electric 2202 kg.
Ford e-Tourneo Custom
Ford e-Tourneo Custom on D-segmentin van-tyyppinen henkilöauto, mallivuonna 2027 neljässä variantissa: WLTP-toimintamatka 312–353 km, teho 218 tai 286 hv.
Opel Zafira Electric
Opel Zafira Electric on sähköinen tila-auto (segmentti D), joka tarjoaa kaksi eri akkuvaihtoehtoa ja toimintamatkaa, molemmissa etuvetoinen.
Profiili markkinoihin verrattuna: Ford e-Tourneo Custom vs Opel Zafira Electric
Ford e-Tourneo Custom160 kW RWD
Opel Zafira Electric75 kWh
Ford e-Tourneo Custom vai Opel Zafira Electric — kumpi voittaa missä
Tasapeli 3–3
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmEi eroa
- Akku kWhFord e-Tourneo Custom +2 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmOpel Zafira Electric −0,4 kWh/100 km
- Teho hvFord e-Tourneo Custom +82 hv
- 0–100 km/h ↓ sEi tietoja
- Suurin nopeus km/hOpel Zafira Electric +2 km/h
- DC-lataus kWFord e-Tourneo Custom +25 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Paino ↓ kgOpel Zafira Electric −206 kg
- Tavaratila lEi tietoja
Tekniset tiedot: Ford e-Tourneo Custom vs Opel Zafira Electric
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Ford e-Tourneo Custom160 kW RWD | Opel Zafira Electric75 kWh | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 353 km | 353 km | Ei eroa |
| Akku | 71 kWh | 69 kWh | Ford +2 kWh |
| Kulutus ↓ | 24 kWh/100 km | 23,6 kWh/100 km | Opel −0,4 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 125 kW | 100 kW | Ford +25 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika ⚠ | 29 min 10–80% | 45 min 5–80% | 16 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 8,5 km/min | 5,9 km/min | Ford +2,6 km/min |
| Jännite | 400 V | — | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 218 hv | 136 hv | Ford +82 hv |
| 0–100 km/h ↓ | — | 14,2 s | — |
| Suurin nopeus | 130 km/h | 132 km/h | Opel +2 km/h |
| Vetotapa | RWD | FWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2408 kg | 2202 kg | Opel −206 kg |
| Tavaratila | 1152 l | — | — |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Ei | vain Ford |
| Pituus | 5050 mm | 4980 mm | Ford +70 mm |
| Leveys | 2032 mm | 2010 mm | Ford +22 mm |
| Korkeus | 2040 mm | 1890 mm | Ford +150 mm |
| Akseliväli | 3100 mm | 3275 mm | Opel +175 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Ford e-Tourneo Custom
Opel Zafira Electric
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Ford e-Tourneo Custom
Opel Zafira Electric
Muita vertailuja tässä luokassa: Tila-auto, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Miten Ford e-Tourneo Custom:n ja Opel Zafira Electric:n voimansiirrot eroavat?
Ford e-Tourneo Custom:ssa on RWD ja 218 hv. Opel Zafira Electric:ssä on FWD ja 136 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Ford e-Tourneo Custom — sen 71 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Opel Zafira Electric ei tarjoa tätä 69 kWh akulla.
Kumpi on tehokkaampi — Ford e-Tourneo Custom vai Opel Zafira Electric?
Ford e-Tourneo Custom on tehokkaampi: 218 hv verrattuna Opel Zafira Electric:n 136 hv:iin. Ero on 82 hv.
Kumpi latautuu nopeammin?
Ford e-Tourneo Custom ottaa vastaan jopa 125 kW DC-tehoa, Opel Zafira Electric jopa 100 kW.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.

