Hyundai Staria Electric vs Maxus MIFA 7
Maxus MIFA 7 johtaa 5–3
Suurimmat erot: Tavaratila — Hyundai Staria Electric 831 l, Maxus MIFA 7 280 l · DC-lataus — Hyundai Staria Electric 256 kW, Maxus MIFA 7 120 kW · Kulutus — Hyundai Staria Electric 21,8 kWh/100 km, Maxus MIFA 7 18,8 kWh/100 km.
Hyundai Staria Electric
Hyundai Staria Electric on sähköinen tila-auto D-segmentissä, jonka toimintamatka on 430 kilometriä ja jossa on nopea DC-lataus teholla 256 kW.
Maxus MIFA 7
Sähköinen tila-auto (segmentti D), joka tarjoaa kaksi eri akkukapasiteetin vaihtoehtoa, mutta käyttää samaa moottoriyksikköä.
Profiili markkinoihin verrattuna: Hyundai Staria Electric vs Maxus MIFA 7
Hyundai Staria Electric84 kWh
Maxus MIFA 790 kWh
Hyundai Staria Electric vai Maxus MIFA 7 — kumpi voittaa missä
Maxus MIFA 7 johtaa 5–3
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmMaxus MIFA 7 +50 km
- Akku kWhMaxus MIFA 7 +6 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmMaxus MIFA 7 −3 kWh/100 km
- Teho hvMaxus MIFA 7 +27 hv
- 0–100 km/h ↓ sEi tietoja
- Suurin nopeus km/hHyundai Staria Electric +4 km/h
- DC-lataus kWHyundai Staria Electric +136 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Paino ↓ kgMaxus MIFA 7 −286 kg
- Tavaratila lHyundai Staria Electric +551 l
Tekniset tiedot: Hyundai Staria Electric vs Maxus MIFA 7
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Hyundai Staria Electric84 kWh | Maxus MIFA 790 kWh | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 430 km | 480 km | Maxus +50 km |
| Akku | 84 kWh | 90 kWh | Maxus +6 kWh |
| Kulutus ↓ | 21,8 kWh/100 km | 18,8 kWh/100 km | Maxus −3 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 256 kW | 120 kW | Hyundai +136 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika ⚠ | 20 min 10–80% | 40 min 5–80% | 20 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 15,1 km/min | 9 km/min | Hyundai +6,1 km/min |
| Jännite | 800 V | — | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 218 hv | 245 hv | Maxus +27 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 9,5 s | — | — |
| Suurin nopeus | 184 km/h | 180 km/h | Hyundai +4 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2525 kg | 2239 kg | Maxus −286 kg |
| Tavaratila | 831 l | 280 l | Hyundai +551 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 5253 mm | 4907 mm | Hyundai +346 mm |
| Leveys | 1997 mm | 1885 mm | Hyundai +112 mm |
| Korkeus | 1990 mm | 1756 mm | Hyundai +234 mm |
| Akseliväli | 3273 mm | 2975 mm | Hyundai +298 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Hyundai Staria Electric
Maxus MIFA 7
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Hyundai Staria Electric
Maxus MIFA 7
Muita vertailuja tässä luokassa: Tila-auto, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Hyundai Staria Electric vai Maxus MIFA 7?
Maxus MIFA 7 kulkee pidemmälle: 480 km WLTP verrattuna Hyundai Staria Electric:n 430 km:iin. Ero on 50 km.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Hyundai Staria Electric tarjoaa suuremman tavaratilan: 831 l verrattuna Maxus MIFA 7:n 280 l:iin. Ero on 551 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Hyundai Staria Electric ottaa vastaan jopa 256 kW DC-tehoa, Maxus MIFA 7 jopa 120 kW.
Kumpi on halvempi käyttää?
Maxus MIFA 7 kuluttaa vähemmän sähköä: 18,8 kWh/100 km verrattuna Hyundai Staria Electric:n 21,8 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 450 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.


