Hyundai Ioniq 6 N vs Mercedes CLA
Mercedes CLA johtaa 6–4
Suurimmat erot: Teho — Hyundai Ioniq 6 N 609 hv, Mercedes CLA 272 hv · 0–100 km/h — Hyundai Ioniq 6 N 3,4 s, Mercedes CLA 6,7 s · WLTP-toimintamatka — Hyundai Ioniq 6 N 487 km, Mercedes CLA 792 km.
Hyundai Ioniq 6 N
Suorituskykyinen D-segmentin sporttisedan, jossa on neliveto ja nopea DC-lataus.
Mercedes CLA
Sähköautona tarjottava, D-segmentin sedan on saatavilla neljässä eri voimansiirtovaihtoehdossa, ja sen toimintamatka WLTP-standardin mukaan on jopa 792 kilometriä.
Profiili markkinoihin verrattuna: Hyundai Ioniq 6 N vs Mercedes CLA
Hyundai Ioniq 6 NN
Mercedes CLACLA 250+
Hyundai Ioniq 6 N vai Mercedes CLA — kumpi voittaa missä
Mercedes CLA johtaa 6–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmMercedes CLA +305 km
- Akku kWhMercedes CLA +1 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmMercedes CLA −6,4 kWh/100 km
- Teho hvHyundai Ioniq 6 N +337 hv
- 0–100 km/h ↓ sHyundai Ioniq 6 N −3,3 s
- Suurin nopeus km/hHyundai Ioniq 6 N +47 km/h
- DC-lataus kWMercedes CLA +60 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minHyundai Ioniq 6 N −4 min
- Paino ↓ kgMercedes CLA −186 kg
- Tavaratila lMercedes CLA +34 l
Tekniset tiedot: Hyundai Ioniq 6 N vs Mercedes CLA
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Hyundai Ioniq 6 NN | Mercedes CLACLA 250+ | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 487 km | 792 km | Mercedes +305 km |
| Akku | 84 kWh | 85 kWh | Mercedes +1 kWh |
| Kulutus ↓ | 18,7 kWh/100 km | 12,3 kWh/100 km | Mercedes −6,4 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 260 kW | 320 kW | Mercedes +60 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | 18 min | 22 min | Hyundai −4 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 18,9 km/min | 25,2 km/min | Mercedes +6,3 km/min |
| Jännite | 800 V | 800 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 609 hv | 272 hv | Hyundai +337 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 3,4 s | 6,7 s | Hyundai −3,3 s |
| Suurin nopeus | 257 km/h | 210 km/h | Hyundai +47 km/h |
| Vetotapa | AWD | RWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2166 kg | 1980 kg | Mercedes −186 kg |
| Tavaratila | 371 l | 405 l | Mercedes +34 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Ei | vain Hyundai |
| Pituus | 4935 mm | 4723 mm | Hyundai +212 mm |
| Leveys | 1940 mm | 1855 mm | Hyundai +85 mm |
| Korkeus | 1495 mm | 1468 mm | Hyundai +27 mm |
| Akseliväli | 2965 mm | 2790 mm | Hyundai +175 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Hyundai Ioniq 6 N
Mercedes CLA
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Hyundai Ioniq 6 N
Mercedes CLA
Muita vertailuja tässä luokassa: Sedan, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Hyundai Ioniq 6 N vai Mercedes CLA?
Mercedes CLA kulkee pidemmälle: 792 km WLTP verrattuna Hyundai Ioniq 6 N:n 487 km:iin. Ero on 305 km.
Miten Hyundai Ioniq 6 N:n ja Mercedes CLA:n voimansiirrot eroavat?
Hyundai Ioniq 6 N:ssa on AWD ja 609 hv. Mercedes CLA:ssä on RWD ja 272 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Hyundai Ioniq 6 N — sen 84 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Mercedes CLA ei tarjoa tätä 85 kWh akulla.
Kumpi on tehokkaampi — Hyundai Ioniq 6 N vai Mercedes CLA?
Hyundai Ioniq 6 N on tehokkaampi: 609 hv verrattuna Mercedes CLA:n 272 hv:iin. Ero on 337 hv.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




