Hyundai Ioniq 6 N vs Tesla Model 3
Tasapeli 5–5
Suurimmat erot: Teho — Hyundai Ioniq 6 N 609 hv, Tesla Model 3 264 hv · Tavaratila — Hyundai Ioniq 6 N 371 l, Tesla Model 3 594 l · WLTP-toimintamatka — Hyundai Ioniq 6 N 487 km, Tesla Model 3 750 km.
Hyundai Ioniq 6 N
Suorituskykyinen D-segmentin sporttisedan, jossa on neliveto ja nopea DC-lataus.
Tesla Model 3
Tesla Model 3 on D-segmentin sedan, jota tarjotaan vuosimallina 2026 neljänä versiona: WLTP-toimintamatka on 572–750 km ja kiihtyvyys 0–100 km/h 6,2–3,1 sekuntia.
Profiili markkinoihin verrattuna: Hyundai Ioniq 6 N vs Tesla Model 3
Hyundai Ioniq 6 NN
Tesla Model 3Premium RWD
Hyundai Ioniq 6 N vai Tesla Model 3 — kumpi voittaa missä
Tasapeli 5–5
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmTesla Model 3 +263 km
- Akku kWhHyundai Ioniq 6 N +5 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmTesla Model 3 −5,1 kWh/100 km
- Teho hvHyundai Ioniq 6 N +345 hv
- 0–100 km/h ↓ sHyundai Ioniq 6 N −1,8 s
- Suurin nopeus km/hHyundai Ioniq 6 N +56 km/h
- DC-lataus kWHyundai Ioniq 6 N +10 kW
- AC-lataus kWTesla Model 3 +0,5 kW
- Latausaika ↓ minEi tietoja
- Paino ↓ kgTesla Model 3 −419 kg
- Tavaratila lTesla Model 3 +223 l
Tekniset tiedot: Hyundai Ioniq 6 N vs Tesla Model 3
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Hyundai Ioniq 6 NN | Tesla Model 3Premium RWD | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 487 km | 750 km | Tesla +263 km |
| Akku | 84 kWh | 79 kWh | Hyundai +5 kWh |
| Kulutus ↓ | 18,7 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km | Tesla −5,1 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 260 kW | 250 kW | Hyundai +10 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11,5 kW | Tesla +0,5 kW |
| Latausaika 10–80% ↓ | 18 min | — | — |
| Toimintamatka per latausminuutti | 18,9 km/min | — | — |
| Jännite | 800 V | 400 V | Hyundai +400 V |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 609 hv | 264 hv | Hyundai +345 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 3,4 s | 5,2 s | Hyundai −1,8 s |
| Suurin nopeus | 257 km/h | 201 km/h | Hyundai +56 km/h |
| Vetotapa | AWD | RWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2166 kg | 1747 kg | Tesla −419 kg |
| Tavaratila | 371 l | 594 l | Tesla +223 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Ei | vain Hyundai |
| Pituus | 4935 mm | 4720 mm | Hyundai +215 mm |
| Leveys | 1940 mm | 1850 mm | Hyundai +90 mm |
| Korkeus | 1495 mm | 1440 mm | Hyundai +55 mm |
| Akseliväli | 2965 mm | 2875 mm | Hyundai +90 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Hyundai Ioniq 6 N
Tesla Model 3
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Hyundai Ioniq 6 N
Tesla Model 3
Muita vertailuja tässä luokassa: Sedan, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Hyundai Ioniq 6 N vai Tesla Model 3?
Tesla Model 3 kulkee pidemmälle: 750 km WLTP verrattuna Hyundai Ioniq 6 N:n 487 km:iin. Ero on 263 km.
Miksi mallissa Hyundai Ioniq 6 N on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Tesla Model 3?
Hyundai Ioniq 6 N sisältää 84 kWh ja kulkee 487 km, kun taas Tesla Model 3:ssa on 79 kWh akku ja se kulkee 750 km. Energiankulutus ratkaisee: 18,7 vs. 13,6 kWh/100 km.
Miten Hyundai Ioniq 6 N:n ja Tesla Model 3:n voimansiirrot eroavat?
Hyundai Ioniq 6 N:ssa on AWD ja 609 hv. Tesla Model 3:ssä on RWD ja 264 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Hyundai Ioniq 6 N — sen 84 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Tesla Model 3 ei tarjoa tätä 79 kWh akulla.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.





